هشتمین نمایش‌گاه اختصاصی میان ایران و افغانستان، زیر نام «فرصت‌های تجاری ایران در هرات افغانستان»، امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ سرطان)، در هرات گشایش یافت و تا چهار روز ادامه دارد.

شرکت‌های اشتراک‌کننده از ایران و افغانستان در این نمایش‌گاه، محصولات شان از جمله مواد غذایی، پلاستیک، لوازم آشپزخانه، دارو، رنگ، آلومینیوم و پولاد را در ۲۰ غرفه به نمایش گذاشته اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

علی خاکسار، مسئول برگزاری این نمایش‌گاه، می‌گوید که هدف از راه‌اندازی این نمایش‌گاه، گسترش روابط تجاری میان تاجران و سرمایه‌گذاران ایران و افغانستان، است.

خاکسار، می‌افزاید: «ایران دنبال راه‌اندازی خطوط تولیدی در افغانستان است. باتوجه به شهرک‌های صنعتی که در افغانستان است، ما امکانات تولید مشترک با افغانستان را داریم و ایران، به دنبال صادرات کالا نیست؛ بل دنبال ایجاد تکنالوژی و کارخانه‌ها در هرات است.»

مسئولان کنسول‌گری ایران در هرات، می‌گویند که شناخت بازار و تولیدات افغانستان از سوی تاجران و سرمایه‌گذاران ایران، می‌تواند ظرفیت‌هایی که تا اکنون پنهان مانده را آشکار کند.

محمد صدیقی‌فر، سرکنسول ایران در هرات، می‌گوید: «با توجه به اقتصاد بزرگی که در ایران وجود دارد، شاید این نمایش‌گاه انعکاس‌دهنده‌ی آن ظرفیت‌ها نباشد؛ ولی امیدواریم که این نمایش‌گاه، راه‌گشایی برای برگزاری نمایش‌گاه‌های بزرگ‌تر و تخصصی‌تر باشد.»

سعید صدیقی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات، می‌گوید که با برگزاری چنین نمایش‌گاه‌هایی، روابط تجاری میان افغانستان و ایران، گسترش می‌یابد.

صدیقی، می‌افزاید: «وقتی نمایش‌گاه در یک ولایت صنعتی افغانستان برگزار می‌شود، شناخت صنعت‌گران ایران و افغانستان و هم‌چنان بازار خوبی برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌شود. ایجاد این نمایش‌گاه‌ها در سال باید بیش‌تر شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

تاجران از ایران و افغانستان با اشتراک در این نمایش‌گاه، می‌گویند که برگزاری این چنین نمایش‌گاه‌ها می‌تواند به رشد فرهنگی و روابط اقتصادی میان این دو کشور، کمک کند.

حسن محرابی، تاجر ایرانی، می‌گوید: «نمایش‌گاه فرصتی است برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان که کالاهای شان را به اشتراک بگذارند. نمایش‌گاه صد در صد تأثیرگذار است و شرایط این را فراهم می‌کند تا اجناس هم‌دیگر را ببینیم.»

گفتنی است که پیش از این نیز نمایش‌گاه‌‌های مشابه در هرات برگزار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: