نشریه‌ی فارین‌پالیسی شب گذشته –سه‌شنبه، ۳ عقرب-، با پخش گزارشی مدعی شده‌ که روسیه با نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان تماس‌هایی برقرار کرده و به ‌دنبال جذب آن‌ها در جنگ با اوکراین است.

فارین‌پالیسی در این گزارش خود با شماری از نیروهای کماندوی حکومت پیشین که در شرایط دشوار اقتصادی و امنیتی قرار دارند، گفت‌وگو کرده و گفته که شرایط این نیروها، زمینه‌ی پیوستن آن‌ها در جنگ روسیه و اوکراین را مهیا کرده ‌است.

سروری نیازی، آگاه مسائل نظامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «از نیروهای امنیتی ما که در خارج استند، گاهاً داعش منفعت می‌برد و بعضاً هم در جنگ اوکراین و روسیه استفاده می‌شود. متأسفانه ما نتوانستیم از تجارب آنان فایده ببریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

پس از خروج ناگهانی ناتو از افغانستان و سقوط جمهوری، ده‌ها هزار نیروی امنیتی و دفاعی کشور در بی‌سرنوشتی قرار گرفتند. این نظامیان که به دنبال سقوط جمهوری با فشارها و تهدیدهای زیاد در داخل کشور و در کشورهای منطقه به ‌سر می‌برند، در معرض استفاده در جنگ‌های بیرون از افغانستان قرار گرفته‌ اند.

برخی از آگاهان مسائل نظامی، باور دارند که ناچاری‌های زندگی به ویژه فقر، آن‌ها را بیش‌تر در معرض سوءاستفاده‌ها قرار داده است. به باور آن‌ها، رویکرد حکومت سرپرست امارت اسلامی در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین نیز، دلیل عمده‌ی قرارگرفتن آن‌ها برای استفاده در جنگ‌های بیرون از کشور است.

عبدالواحد طاقت، آگاه مسائل نظامی، مدعی است که اکنون، نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین، در هر دو جبهه‌ی جنگ در اوکراین استخدام شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او تأکید می‌کند که برنامه‌ی متفرق‌کردن و استفاده از نیروهای حکومت پیشین افغانستان، از سوی امریکا در گفت‌وگوهای دوحه روی‌ دست گرفته شده بود و روی‌کارنیامدن حکومتی باثبات در کشور، سبب شد که این نیروها در معرض استفاده‌های کشورهای دیگر قرار بگیرند.

آقای طاقت می‌افزاید: «استفاده از نیروهای حکومت پیشین یک تراژدی بود که شد. اگر امارت اسلامی این نیروها را جذب می‌کرد، این مسائل حل می‌شد؛ اما جذب نکرد. نمی‌تواند و نمی‌خواهد هم جذب کند.»

این در حالی ا‌ست که از زمان بازگشت امارت اسلامی به قدرت، بارها از ترور و بازداشت‌ نیروهای امنیتی پیشین در کشور گزارش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: