یک روز پس از مرگ‌بارترین زمین‌لرزه‌ در شش دهه‌ی گذشته در مراکش، شمار جان‌باختگان این رویداد به دو هزار و ۱۲ تن و شمار زخمیان به دو هزار و ۵۹ تن رسیده است. وضعیت صحی یک هزار و ۴۰۴ زخمی وخیم گزارش شده است.

این زمین‌لرزه،‌ روستاهای مختلف در مراکش را نیز ویران کرده است. خانه‌هایی ساخته‌شده از آجرهای گِلی، سنگ و چوب شکافته و تخریب شده، مناره‌های مسجد فروریخته و شهر تاریخی این کشور نیز آسیب‌های زیادی دیده است.

بازماندگان زمین‌لرزه‌ی جمعه‌شب در مراکش، نیز برای نجات جان شان گرد هم آمدند و شب را در فضای باز در کوه‌های اطلس بلند سپری کردند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خبرگزارزی رویترز، گزارش داده است که نیروهای امدادرسان، به محل رویداد رسیده و برای کمک‌رسانی به بازماندگان و آسیب‌دیدگان از زمین‌لرزه، تلاش دارند.

در روستای «آمیزمیز» در نزدیکی کانون زلزله، نیروهای امدادرسان در حال جست‌وجو و کمک‌رسانی اند؛ جایی که سنگ‌‌های افتاده خیابان‌های باریک و جاده‌ای از این روستا به روستاهای مجاور را مسدود کرده است.

رسانه‌های بین‌المللی، گزارش داده اند که بیرون یک شفاخانه، حدود ۱۰ جسد پوشیده با پتو در حالی که بستگان سوگوار شان در آن نزدیکی ایستاده اند، وجود دارد.

محمد عزاو، یکی از باشندگان محل، به رویترز گفته است: «وقتی احساس کردم زمین زیر پایم می‌لرزد و خانه تکیه می‌کند، عجله کردم تا کودکانم را بیرون بیاورم؛ اما همسایه‌هایم نتوانستند. متأسفانه هیچ کس در آن خانواده زنده یافت نشد. پدر و پسر مرده پیدا شدند و هم‌چنان به دنبال مادر و دختر شان هستند.»

بر اساس گزارش‌ها، تقریباً همه‌ی خانه‌ها در منطقه‌ی «اسنی»، در ۴۰ کیلومتری جنوب مراکش، آسیب دیده و باشندگان آن برای گذراندن شب به بیرون رفته اند. به گفته‌ی ساکنان این منطقه، به دلیل فروریختن سقف آشپزخانه‌ها، با کم‌بود غذا روبه‌رو شده اند.

جست‌وجو برای یافتن بازماندگان ادامه دارد و باشندگان محل با لوازم موجود و در دست‌رس شان، برای نجات آن‌ها تلاش می‌کنند.

مقام‌های مراکش، گفته اند که هنوز شمار زیادی از افراد در زیر آوار گیر مانده اند و احتمال می‌رود که شمار تلفات بیش‌تر شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مرکز زمین‌شناسی امریکا، شدت زمین‌لرزه در مراکش را ۶.۸ ریشتر و کانون آن را در ۷۲ کیلومتری جنوب‌غربی این کشور، اعلام کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی، زمین‌لرزه تا دوردست‌های هوئلوا و ژائن در جنوب اسپانیا نیز احساس شده است.

از سویی هم، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که بیش از ۳۰۰ هزار تن در مراکش و مناطق اطراف آن آسیب دیده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: