خبرگزاری رویترز با پخش گزارشی گفته که وانگ یی، وزیر خارجۀ چین از افزایش فقر و گرسنه‌گی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول خواهان کمک مالی به این کشور شده است. طبق گزارش رویترز، وزیر خارجۀ چین این موضوع را روز گذشته در سفرش به یونان مطرح کرده است.

براساس معلومات این گزارش، وزیر خارجۀ چین از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول (IMF) خواسته است که کمک‌های مالی خود را به‌طور نقدی برای بازسازی افغانستان از سر بگیرند.

این در حالی‌ست که روز گذشته وانگ یی در نشست کشورهای همسایۀ افغانستان در تهران نیز گفت که افغانستان در تمامی جبهه‌ها به کمک نیاز دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او در این نشست که به‌طور آن‌لاین صحبت می‌کرد، از آمریکا و دیگر کشورهای غربی نیز خواست که تحریم‌های یک‌جانبه علیه افغانستان را لغو کنند. همین‌گونه وزیر خارجۀ چین از سازمان صحی جهانی هم‌چنان خواست که واکسن و تجهیزات طبی بیش‌تری را برای کمک به افغانستان در امر مبارزه با کووید ۱۹ فراهم کند.

او وعدۀ ۳۰ میلیون دالر کمک‌ بشردوستانۀ چین به افغانستان را نیز داد. این‌ همه در حالی‌ست که با سقوط دولت پیشین، ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان به ارزش ۹.۴ میلیارد دالر در آمریکا بسته شده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که اجازۀ دست‌رسی طالبان به این پول‌ها را نمی‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: