شفاخانه‌ی «طفل و مادر»، امروز (یک‌شنبه، ۱۹ سنبله) در کابل گشایش یافت. مقام‌های وزارت صحت عامه، در مراسم گشایش این شفاخانه، می‌گویند که ساخت این شفاخانه می‌تواند در کاهش مرگ‌ومیر مادران و نوزادان نقش مؤثری داشته باشد.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، در این مراسم می‌گوید که رقم مرگ‌ومیر مادران و نوزادان کاهش یافته است و در سال روان میلادی از ۱۰۰ هزار کودک، ۲۵۵ تن آن‌ها در هنگام زایمان در سراسر کشور جان خود را از دست داده اند.

قلندر عباد، می‌افزاید که شفاخانه‌ی «طفل و مادر» به هم‌کاری «بنیاد بیات» در محوطه‌ی شفاخانه‌ی صحت طفل «اندراگاندی» ساخته شده است و ظرفیت بسترشدن ۸۴ مادر و نوزاد را دارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت صحت عامه، تأکید می‌کند که این شفاخانه در بخش‌های درمان بیماری‌های ساری، جراحی، داخله و نیز نسایی-ولادی فعالیت می‌کند.

او می‌گوید‌: «شفاخانه‌ی طفل و مادر ۸۴ بستر دارد که از این میان ۲۴ کودک و ۶۰ مادر در یک زمان در بخش‌های درمان بیماری‌های ساری، جراحی، داخله و نیز نسایی-ولادی، زیر درمان قرار می‌گیرند.»

در همین حال، مسئولان بنیاد بیات، می‌گویند که این شفاخانه به هزینه‌ی ۲۹۶ میلیون افغانی با تجهیزات معیاری پزشکی ساخته شده است.

احسان‌الله بیات، رییس بنیاد بیات، می‌گوید: «۲۹۶ میلیون افغانی هزینه‌ی ساخت این شفاخانه است و با تجهیزات معیاری طبی ساخته شده است. ما تلاش می‌کنیم که این شفاخانه در بخش‌های مختلف بهبود یابد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در این مراسم از سرمایه‌گذاران می‌خواهد که در سکتور صحت کشور بیش‌تر سرمایه‌گذاری کنند.

او می‌گوید‌: «ما از تاجران ملی می‌خواهیم که در همه بخش‌ها به ویژه در بخش صحت، سرمایه‌گذاری کنند.»

گفتنی است که بنیاد بیات تا کنون ۱۰ شفاخانه‌ی معیاری در بلخ، سرپل، فاریاب و ننگرهار، ساخته است که از طریق آن، سه میلیون شهروند کشور به خدمات صحی دست‌رسی پیدا کرده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: