مسئولان وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌گویند از میان ۴۴۸ اثر فرهنگی که در رقابت‌های بهترین اثر فرهنگی در سال روان اشتراک داشت، ۹۹ اثر به عنوان اثرهای برتر انتخاب شد. به گفته‌ی آن‌ها، این اثرها بر اساس محتوای فرهنگی و نظر داوران، گزینش شده اند.

در این رقابت، محمدداوود عرب‌زی دربخش ادبیات، یما حبیبی در بخش تیاتر و یما سخی، کارگردان برنامه‌های تلویزیونی در بخش خبرنگاری، مقام نخست را دریافت کردند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، عتیق‌الله عزیز، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، در برنامه‌ی معرفی اثرهای برنده که روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۴ میزان) برگزار شده بود، می‌گوید که این برنامه به هدف ترغیب هنرمندان و پیش‌رفت هنر در کشور، راه‌اندازى شده است. او می‌گوید: «برگزاری چنین برنامه‌ها نشان می‌دهد که امارت اسلامی به عرصه‌های فرهنگی و هنری توجه ویژه دارد و وزارت اطلاعات‌وفرهنگ از فرهنگیان و هنرمندان حمایت می‌کند.»

از سویی هم، خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌گوید به افرادی که توانایی‌ کار در اداره‌های حکومتی را داشته باشند، زمینه‌ی کار فراهم خواهد شد. او می‌افزاید: «نویسندگان و فرهنگیان، می‌توانند با آثار و نوشته‌های شان بر اذهان جامعه به‌ خصوص جوانان تأثیر داشته باشند و جوانانی که استعداد کار در اداره‌های حکومتی را داشته باشند، تلاش می‌شود که زمینه‌ی کار برای شان فراهم شود.»

شماری از اشتراک‌کنندگان در این رقابت فرهنگی و هنری، می‌گویند که برگزاری این گونه برنامه‌ها برای پیش‌رفت شان در این عرصه سودمند است.

عبدالناصر صاحب‌زاده، بنیان‌گذار «خانه‌ی عکاسان افغانستان» که اثرش؛ نمایی از شهر کابل، برنده‌ی این رقابت شده است، می‌گوید: «من در کانکور وزارت اطلاعات‌وفرهنگ نمایی از شهر کابل را به رق.ابت گذاشتم که امسال برنده شد. اشتراک‌کنندگان باید بهترین عکس را که به دست خود می‌گیرند، به نمایش بگذارند و برگزاری این گونه برنامه‌ها برای غنامندی فرهنگ و هنر، مؤثر است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گفتنی است که در بیش از دو سال گذشته، بیش‌تر هنرمندان و فرهنگیان به دلیل‌های مختلف کشور را ترک کرده اند که این بخش را در وضعیت نامناسب قرار داد؛ اما شماری که هنوز در کشور به سر می‌برند، می‌گویند که تلاش دارند با فعالیت‌های شان، عرصه‌ی هنر و فرهنگ را حفظ کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: