صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، امروز کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) را در ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان آغاز کرده است و تا پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی روان ادامه خواهد یافت.

کمال‌شاه، سخن‌گوی یونیسف برای افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که قرار است در این دور، بیش از یک میلیون کودک زیر پنج سال واکسین ضد بیماری فلج کودکان دریافت کنند.

او می‌افزاید: «در سال روان میلادی، نه رویداد محیطی ثبت شده و این موجودیت ویروس پولیو در این مناطق را نشان می‌دهد. ما به همین دلیل کارزار تطبیق واکسین ضد پولیو را در ولایت‌های شرقی به گونه‌ی خانه‌به‌خانه آغاز کرده‌ایم و تا پنج‌شنبه ادامه خواهد یافت.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از خانواده‌ها با استقبال از تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان، می‌گویند که تطبیق آن، کودکان شان را از فلج‌شدن نجات می‌دهد.

عبدالله، باشنده‌ی لغمان، می‌‌گوید: «کارمندان بخش تطبیق واکسین ضد پولیو به خانه‌های ما می‌آیند و کودکان ما را واکسین می‌کنند تا از شر بیماری فلج کودکان نجات یابند.»

امان‌الله، باشنده‌ی کنر، نیز می‌‌گوید: «کارزار تطبیق واکسین ضد پولیو در کنر آغاز شده و کودکان ما واکسین شده اند. من از خانواده‌ها می‌خواهم که کودکان شان را واکسین کنند.»

از سویی هم، برخی از عالمان دین، از خانواده‌ها می‌خواهند که واکسین ضد پولیو را بر کودکان شان تطبیق کنند تا از خطر فلج‌شدن نجات یابند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مختارمحمد عثمانی، عالم دین، می‌گوید: «تطبیق واکسین ضد پولیو برای کودکان مؤثر است، خانواده‌ها باید به کودکان شان این واکسین را تطبیق کنند.»

افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی اند که هنوز بیماری فلج کودکان در آن به گونه‌ی کامل محو نشده است.

گفتنی است که در ۲۰۲۲، تنها دو مورد بیماری فلج کودکان در کشور، یکی در پکتیکا و دیگری در کنر، ثبت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: