وزارت صحت عامه اعلام کرده است که کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) را امروز در ولایت‌های جنوب‌غربی، جنوب‌شرقی، حوزه‌ی شرق و ولایت‌هایی که بیش‌تر با تهدید بیماری فلج کودکان روبه‌رو اند، آغاز کرده است. این کارزار برای چهار روز ادامه می‌یابد.

شرافت زمان، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که در این دور، بیش از هفت میلیون کودک واکسین ضدپولیو دریافت خواهند کرد. او می‌افزاید: «کارزار تطبیق واکسین ضدپولیو در ولایت‌های جنوب‌غربی، جنوب‌شرقی و حوزه‌ی شرق افغانستان آغاز شده است که تا روز پنج‌شنبه ادامه دارد.»

اما کمال‌شاه، سخن‌گوی صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان، به سلام‌وطندار زمان آغاز تطبیق این کارزار را در حوزه‌ی شرق کشور، متفاوت از وزارت صحت عامه گفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید: «در حوزه‌ی شرق کشور در ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان پس از یک هفته آغاز می‌شود؛ البته به خاطر این که واکسین ضدپولیو چندی پیش در این ولایت‌ها تطبیق شده است.»

در همین حال، شماری از پزشکان، بیماری فلج کودکان را ساری می‌دانند که از طریق خوردن غذا و نوشیدن آب آلوده و شنا در آب‌های جاری، منتقل می‌شود.

محمدصادق نعیمی، یک تن از پزشکان شفاخانه‌ی انتانی، از خانواده‌ها می‌خواهد که کودکان شان را برای جلوگیری از فلج‌شدن، واکسین ضدپولیو کنند.

او می‌گوید: «پولیو بیماری انتانی و ساری است که به سیستم عصبی کودک آسیب می‌رساند و سبب فلج‌شدنش می‌شود. ما از خانواده‌ها می‌خواهیم که کودکان شان را واکسین کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عالمان دین نیز، خواهان توجه خانواده‌ها برای تطبیق واکسین ضدپولیو و پیش‌گیری کودکان در برابر این بیماری اند.

عبدالله احسانی، یک تن از عالمان دین، می‌گوید: «از خانواده‌ها می‌خواهیم که موارد بهداشتی را جدی بگیرند و کودکان شان را از فلج‌شدن نجات بدهند. تطبیق واکسین ضدپولیو مهم و حیاتی است و با شریعت مخالفت ندارد.»

گفتنی است که افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی در جهان اند که هنوز بیماری فلج کودکان در آن به گونه‌ی کامل محو نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: