مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که کودکان در ولسوالی گیزاب ارزگان، به دلیل برف‌باری‌های سنگین و بسته‌بودن راه‌های ارتباطی، از روند تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو)، باز مانده‌ اند.

نیک‌‌ولی‌شاه ‌مومن، رییس بخش پولیوی وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که کودکان در ولسوالی گیزاب و شماری دیگر از ولسوالی‌های دور‌دست در ولایت‌های مختلف، به دلیل بسته‌شدن راه‌های ارتباطی به دنبال برف‌باری‌های سنگین، در این دور واکسین دریافت نکرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، بخت‌محمد، مسئول بخش پولیوی ریاست صحت عامه‌ی ارزگان، می‌گوید: «واکسین پولیو در تمام ولسوالی‌های ارزگان جز ولسوالی گیزاب، مانند دوره‌های گذشته عملی می‌شود و قرار است در این دور، ۲۴۵ هزار کودک واکسین دریافت کنند.»

از سویی هم، شماری از باشندگان ارزگان، می‌گویند که نبود واکسیناتوران زن در این ولایت، چالش بزرگی در برابر تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان است.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که به این مشکل رسیدگی کند. اسدالله، باشنده‌ی ارزگان، می‌گوید: «اگر در تیم‌های واکسین زنان شامل باشند، کاری بسیار خوب است و ما تا حد توان، هم‌راه شان هم‌کاری می‌کنیم.»

کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان روز دوشنبه‌ی هفته‌ی روان، ۳ دلو، در ۱۶ ولایت آغاز شد و امروز پایان می‌یابد. شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، گفته است که در این دور بیش از پنج میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، تطبیق نُه کارزار فرعی واکسین ضد بیماری فلج کودکان در سال گذشته، توانسته است که رقم ابتلا به این بیماری را در میان کودکان کاهش دهد و در ۲۰۲۲، تنها دو مورد پولیو، یکی در پکتیکا و دیگری در کنر ثبت شده است.

گفتنی است که افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی اند که بیماری فلج کودکان، هنوز به گونه‌ی کامل در آن محو نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: