روزنامه‌ی تلگراف به نقل از یک مقام بلندپایه‌ی امارت اسلامی که نامی از او برده نشده، گزارش داده که نورالله منیر، سرپرست پیشین وزارت معارف، به دلیل پشتیبانی از بازگشایی مکتب‌های دخترانه برکنار شده است.

این روزنامه نوشته که حبیب‌الله آغا، سرپرست جدید وزارت معارف، «یک شخص تندرو، محافظه‌کار امارت اسلامی و مخالف آموزش دختران است.»

حبیب‌الله آغا، رییس پیشین شورای علمای ولایت کندهار و از متحدان نزدیک هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی است که به تازگی بر اساس حکم رهبر امارت اسلامی، سرپرست وزارت معارف گماشته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این مقام بلندپایه‌ی امارت اسلامی به تلگراف گفته که «هبت‌الله آخوندزاده فردی را به عنوان سرپرست وزارت معارف تعیین کرده که بخشی از حلقه‌ی امارت اسلامی است و به شدت مخالف آموزش زنان و دختران است.»

حبیب‌الله آغا، سرپرست جدید وزارت معارف

به گفته‌ی این مقام امارت اسلامی، سرپرست برکنارشده‌ی وزارت معارف کسی بود که در ماه حمل پیشنهاد بازگشایی مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم را مستقیم به رهبر امارت اسلامی ارائه کرد.

این مقام امارت اسلامی افزوده است که آقای منیر «سه روز صبر کرد؛ اما پیشنهادش رد و باعث شرم‌ساری و ناامیدی شدید او شد.»

گفتنی است که با روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، افغانستان یگانه کشوری در جهان است که در آن دختران‌ بالاتر از صنف ششم اجازه‌ی رفتن به مکتب را ندارند.

با این حال، این مقام بلندپایه‌ی امارت اسلامی به تلگراف گفته است که به جز هبت‌الله آخوندزاده، بسیاری از مقام‌های امارت اسلامی از آموزش دختران پشتیبانی می‌کنند.

با روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی، افغانستان یگانه کشوری در جهان است که در آن دختران‌ بالاتر از صنف ششم اجازه‌ی رفتن به مکتب را ندارند.

تلگراف نوشته است که مقام‌های ارشد امارت اسلامی دختران خود را بی‌سروصدا به مکتب‌های بیرون از کشور، در قطر و پاکستان، یا به مکتب‌های مخفی در شهرهای بزرگ افغانستان مانند کابل می‌فرستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این مقام امارت اسلامی به تلگراف افزوده است: «بسیاری از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند صدای خود را علیه ممنوعیت آموزش دختران بلند کنند؛ اما آن قدر شجاع نیستند که این کار را در دید عموم انجام دهند.»

سرپرست پیشین وزارت معارف، روز یک‌شنبه، ۲۰ سنبله، در سفرش به ارزگان و پس از بازدید از شماری از مرکزهای آموزشی این ولایت، در یک نشست گفت که مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم در افغانستان، به دلیل مشکلات فرهنگی بسته شده است.

او افزود که مردم بیرون از شهرها نمی‌خواهند دختران شان در چنین شرایطی آموزش ببینند. به گفته‌ی او، اگر به خواسته‌های مردم توجه نشود، آنان شورش خواهند کرد و امارت اسلامی تلاش می‌کند تا برای آموزش دختران زمینه‌ی مناسب را فراهم کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: