سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به سلام‌وطندار می‌گوید که در مذاکرات صلح بین این گروه و دولت افغانستان میانجی وجود ندارد.

او گفته است که تصمیم‌گرفتن در این مورد از صلاحیت تیم‌های مذاکره‌کننده است.

پیش‌تر منابعی به رسانه‌ها گفته بودند که به اضافۀ قطر، کشورهای اوزبیکستان، جرمنی، ناروی و اندونیزیا برای حل بن‌بست به میان آمده در گفت‌وگوهای صلح افغانستان به‌عنوان میانجی وارد عمل خواهند شد.

آگاهان سیاسی نقش میانجی را در تسهیل و از میان برداشتن بن‌بست به‌وجود آمده کارساز می‌خوانند و تأکید می‌کنند، در صورتی که این کشورها صادقانه عمل کنند، بن‌بست به میان آمده حل خواهد شد.

سید اکبر آغا از منابع نزدیک به طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید ممکن امریکا از طریق قطر به عنوان میانجی وارد عمل شود.

رحمت‌الله بیژن‌پور یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید، اگر کشورهای میانجی در عمل‌کردشان صادقانه برخورد نکنند، امکان به‌وجود آمدن بن‌بست دیگر خواهد بود.

اختلاف روی کارشیوۀ مذاکراتی دلیل ایجاد بن‌بست در مذاکرات بین‌الافغانی عنوان شده است. طالبان توافق‌نامۀ این گروه با امریکا را محور مذاکرات بیان کرده و هیات مذاکره‌کنندۀ حکومت، شریعت و قرآن را.

صبح امروز سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز گفت که طالبان به هیچ‌یک از تعهدات‌شان در راستای کاهش خشونت‌ها و پیش‌رفت مذاکرات صلح عمل نکرده‌اند و این روند را با به بن‌بست کشانده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: