گسترش حاکمیت طالبان در تمامی ولسوالی‌های فاریاب سبب شده است که این گروه قیود تازه و سخت‌گیرانه‌یی را برای باشنده‌گان ولسوالی‌ها به‌ویژه زنان وضع کند.

آق‌محمد نوری، عضو شورای ولایتی فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید، در تازه‌ترین حکم طالبان آمده است که زنان نمی‌توانند بدون محرم شرعی به بیرون از خانه بروند و در محفل‌های عروسی که در آن سازوسرود باشد، نباید کسی شرکت کند.

به گفتۀ آقای نوری، این قیود باشنده‌گان ولسوالی‌های فاریاب به‌ویژه باشنده‌گان ولسوالی‌های چهارگانۀ اندخوی را نگران کرده است؛ زیرا مردان خانواده در کشورهای دیگر در پی لقمه‌نانی‌اند و بیش‌تر زنان بدون مردان زنده‌گی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آق‌محمد نوری می‌گوید: «طالبان در اعلامیه گفته‌اند که زنان بدون محرم شرعی از خانه بیرون نشوند و اجازۀ گشت‌وگذار را ندارند و هم‌چنان گفته‌اند که در محافل خوشی و عروسی که سازوسرود باشد، اشتراک نکنند و کوشش کنند مراسم‌شان را بدون سازوسرود برگزار کنند و حتی خانم‌ها به مراکز صحی رفته نمی‌توانند.»

این عضو شورای ولایتی فاریاب می‌افزاید، یکی دیگر از مشکلاتی که پس از حاکم‌شدن طالبان برای زنان رخ داده است، بی‌کارشدن زنانی‌ست که در دفترها و اداره‌های دولتی کار می‌کردند.

در همین حال، سیدحسن هاشمی، فعال مدنی در فاریاب می‌گوید که طالبان برای مردان نیز قیود وضع کرده‌اند. به گفتۀ او، طالبان به راننده‌گان سه‌چرخه و وسایط تیزرفتار نیز هشدار داده‌اند، در صورتی که زنان را بدون محرم سوار کنند، مجازات می‌شوند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سیدحسن هاشمی می‌افزاید: «ماهیت طالبان هیچ تغییر نکرده است و به مردان راننده نیز هشدار داده‌اند که زنان بدون محرم را به موترهای‌شان سوار نکنند، در غیر آن مجازات سنگین می‌شوند.»

یکی از زنانی که در فاریاب فعال رسانه‌یی نیز است به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان در مناطق‌شان ابلاغ کرده‌اند زنان در صورتی که با محرم شرعی‌شان از خانه بیرون می‌شوند، نباید چپلک بپوشند و موهای‌شان که در عقب سر جمع می‌شود، نباید از زیر چادری مانند یک سر جداگانه معلوم شود.

با این حال، قاری یوسف احمدی، از سخنگویان طالبان با تأیید وضع این قیود به سلام‌وطندار می‌گوید که جامعۀ افغانستان اسلامی و سنتی‌ست و ملت با فرامین اسلام و شریعت غرای محمدی آشناست. به گفتۀ او، به این موضوع‌ها قیود گفته نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: