سفارت آلمان در کابل، شنبه‌شب، ۳ جدی، در تویتی در واکنش به تصمیم تازه‌ی امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان‌ در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان، گفته که این دستور ظالمانه است.

این سفارت افزوده است که اقدام جدید امارت اسلامی به منظور ممانعت زنان از کار در مؤسسه‌های غیر‌دولتی به ‌شمول آنانی که وابسته به کار در این سازمان‌ها اند، ظالمانه است.

به گفته‌ی سفارت آلمان در کابل، کسانی که از این اقدام امارت اسلامی آسیب می‌بینند، ضعیف‌ترین و نیازمندترین قشر جامعه اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که وزارت اقتصاد، ناوقت روز شنبه، ۳ جدی، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را متوقف کرده است.

در این مکتوب که عنوانی مؤسسه‌های غیردولتی نوشته شده، آمده که در این اواخر شکایت‌های جدی مبنی بر رعایت‌نکردن حجاب و دیگر قوانین و مقرره‌های امارت اسلامی از سوی زنان در مؤسسه‌‌های غیردولتی، به ملاحظه رسیده است.

وزارت اقتصاد در این مکتوب افزوده است که به منظور رفع مسئولیت خود، به تمام مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی هدایت می‌دهد که کار تمام کارمندان زن را تا اطلاع بعدی متوقف کنند. این وزارت هشدار داده است که در صورت تعلل در اجرای این دستور، جواز مؤسسه‌ی متخلف لغو خواهد شد.

تصمیم امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، واکنش‌های داخلی و خارجی را به هم‌راه داشته است.

دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، شب گذشته در واکنش به این تصمیم، آن را نکوهش کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

اوچا با پخش خبرنامه‌ای گفته است که نهادهای سازمان ملل متحد و شریکانش در افغانستان، تصمیم امارت اسلامی در باره‌ی توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را نکوهش می‌کنند.

در خبرنامه‌ آمده است: «چنین دستوری، حقوق بنیادی زنان را نقض می‌کند و در تضاد با اصول انسان‌دوستانه است.»

گفتنی است که امارت اسلامی پس از روی‌کارآمدن دوباره در بیش‌تر از یک سال گذشته، زنان را از کار در اداره‌های دولتی هم محروم کرده‌ است. این حکومت به تازگی تحصیل دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور را نیز، تا اطلاع بعدی تعلیق کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: