سازمان غذا و کشاورزی و برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد، می‌گویند که با توجه به سطح بلند نیازمندی‌ها در افغانستان، متأثرشدن فرآورده‌های کشاورزی و افزایش بهای خوراکی‌ها، تا ماه نومبر –قوس- سال روان، نزدیک به شش میلیون شهروند این کشور، در وضعیت اضطراری گرسنگی قرار خواهد گرفت.

این دو نهاد، با نشر گزارشی مشترک، روز گذشته –پنج‌شنبه، ۷ میزان-  گفته اند با پیش‌بینی قرارگرفتن نزدیک به شش میلیون نفر در وضعیت اضطراری گرسنگی تا نومبر سال روان، هم‌چنان پیش‌بینی می‌شود که خشک‌سالی در بسیاری از ساحت‌های این کشور برای سومین سال پی‌درپی ادامه یابد.

 در گزارش گفته شده که شهروندان افغانستان دومین زمستانی را تجربه خواهند کرد که به دلیل بلندرفتن گراف گرسنگی، هیچ آمادگی ازپیش ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

همین گونه، در گزارش آمده است: «با افزایش بهای خوراکی‌ها، مواد سوختی و فرآورده‌های کشاورزی، بسته‌شدن دارایی‌های افغانستان و سطح بسیار بالای بدهی‌های خانواده‌ها، این کشور، پیامدهای بحرانی عمیق اقتصادی را تجربه می‌کند.»

سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد، گفته است که با وجود کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی بی‌سابقه و دوام‌دار به افغانستان، نگرانی‌ها از بدترشدن وضعیت در زمستان پیش رو برای منطقه‌های دورافتاده و دشوارگذر این کشور، هم‌چنان پابرجاست.

بر اساس یافته‌های این گزارش، در مقایسه با مدت‌زمان مشابه در سال گذشته، شمار افرادی که انتظار می‌رود تا ماه نومبر با ناامنی شدید غذایی رو‌به‌رو شوند، به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است. « ۴.۳ میلیون تن دیگر اکنون با لایه‌هایی از بحران ناامنی شدید غذایی دست‌وگریبان استند؛ در حالی که بیش از ۲.۴ میلیون نفر، بیش‌تر در وضعیت اضطراری گرسنگی برآورد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

برنامه‌ی جهانی غذا، روز دوشنبه‌ی هفته‌ی روان -۴ میزان- نیز  گفته بود که برای کمک‌رسانی به میلیون‌ها خانواده در افغانستان برای کنار آمدن با زمستان سخت پیش رو -که هیچ راهی برای مقابله با آن را ندارند-، به ۱.۱ میلیارد دالر نیاز است.

این در حالی است که بر اساس آمار دفتر هماهنگی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، بالای ۵۵ درصد شهروندان افغانستان، برای دوام زندگی نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه استند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: