مجمع عالمان دینی اهل تشیع، امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ سرطان) در یک نشست خبری در کابل، خواستار «برخورد مناسب» نیروهای امنیتی با عزاداران حسینی،  در روزهای محرم شدند. به گفته‌ی آن‌ها، برای برگزاری مراسم عزاداری، هیچ محدودیتی از سوی حکومت سرپرست وضع نشده و همه‌ی سقاخانه‌ها در بخش‌های مختلف شهر به گونه‌ی عادی فعالیت دارند. 

سیدحسین فاضل، رییس مجمع عالمان اهل تشیع، می‌گوید: «ما محدودیت از سوی امارت اسلامی برای انجام مراسم محرم را رد می‌کنیم و ما از نیروهای امارت اسلامی می‌خواهیم که در روزهای محرم، با عزادران حسینی برخورد مناسب داشته باشند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از روز گذشته به این سو، نیروهای امنیتی بیش‌تری به منظور تأمین امنیت در روزهای محرم، در بخش‌های مختلف شهر جابه‌جا شده اند.

در همین حال، عطاءالله صادق شهباز، رییس اجماع ملی و صلح افغانستان، با تأکید بر خودداری از ایجاد بی‌نظمی در سطح شهر، می‌گوید: «عزاداران حسینی باید در ایام محرم نظم را اخلال نکنند و نیز به مناسبت گرامی‌داشت از روزهای محرم در میان صدقه‌های شان به بانک خون نیز کمک کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان وزارت امر به معروف و نهی از منکر، می‌گویند که برای گرامی‌داشت از روزهای محرم، هیچ گونه محدودیتی از سوی حکومت وضع نشده و شهروندان، می‌توانند به گونه‌ای که می‌خواهند مراسم‌های عزاداری محرم را برگزار کنند.

احسان‌الله ثاقب، مسئول امر به معروف و نهی از منکر حوزه‌ی هجدهم امنیتی شهر کابل، می‌گوید: «در تمام حوزه‌ها مردم آزاد استند که از محرم و آن گونه که شهروندان می‌خواهند از این روز گرامی‌داشت کنند و ممانعت نیست.»

 در ۱۰ روز نخست محرم، همه‌ساله شهروندان به ویژه شهروندان اهل تشیع، در سوگ رفتن حسین، نوه‌ی پیامبر اسلام، عزاداری می‌کنند و در این روزها، تدابیر شدید امنیتی نیز در شهرها حاکم است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: