الله‌محمد همدرد، فرمانده کندک محافظتی بند سلما به سلام‌وطندار می‌گوید که حوالی ساعت ۵ عصر روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان/تیر)، جنگ‌جویان طالبان چندین فیر مرمی هاوان را بر این بند پرتاب کرده‌اند. به گفتۀ فرمانده کندک محافظتی بند سلما، این هاوان‌ها در محوطۀ این بند اصابت کرده است.

فرمانده کندک محافظتی بند سلما از افزایش تهدیدها بر این بند ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که برای جلوگیری از این تهدیدها، باید عملیات وسیع نظامی برای پاک‌سازی اطراف بند از وجود طالبان راه‌اندازی شود. الله‌محمد همدرد می‌افزاید که طالبان اکنون در اطراف بند سلما حضور دارند.

با این حال، یک منبع معتبر محلی در ولسوالی چشت هرات به سلام‌وطندار می‌گوید که در چند روز گذشته برخی از پاسگاه‌های امنیتی بند سلما به‌ تصرف طالبان درآمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، ادارۀ ملی تنظیم امور آب با پخش خبرنامه‌یی از پرتاب چندین فیر مرمی هاوان از سوی طالبان بر بند سلما ابراز نگرانی کرده و گفته که شماری از این هاوان‌ها در نزدیکی این بند اصابت کرده است.ادارۀ ملی تنظیم امور آب از احتمال تخریب بند سلما از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که اگر این حمله‌ها ادامه یابد، به این بند صدمه وارد خواهد شد. طبق خبرنامه، در صورت واردشدن هرگونه صدمه‌یی به بند سلما، به تعداد زیادی از مردم علاوه بر زیان‌های مالی، زیان‌های بسیار جانی نیز خواهد رسید.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

ادارۀ ملی تنظیم امور آب افزوده که سلما یک «بند بسیار بزرگ» است و زنده‌گی و درآمد شمار بسیاری از باشنده‌گان هشت ولسوالی «پایین‌دست» سلما به آب ذخیره‌شده در آن وابسته است.

این اداره تأکید کرده است: «خواست ما از طالبان این است که سرمایۀ ملی، مال مشترک همه‌گان می‌باشد و نباید در اثر جنگ‌های نظامی این سرمایه‌های ملی صدمه ببینند. از بند سلما، این سرمایۀ ملی باید حفاظت صورت گیرد و هرگونه تعرض و حمله به سمت بند باید متوقف شود.»

در پی سقوط ولسوالی چشت هرات به‌دست طالبان، نگرانی‌ها از تخریب و آسیب‌رسیدن به بند سلما افزایش یافت، اما طالبان ادعا دارند که آنان به پروژه‌های بزرگ ملی آسیب نمی‌رسانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: