وزارت امور خارجه در واکنش به اعلامیۀ مشترک اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ وضعیت حقوق بشری زنان افغانستان، گفته که نگرانی آنان در این زمینه «دور از واقعیت» است.

این وزارت امروز با پخش اعلامیه‌‌یی گفته که امارت اسلامی بر تأمین تمامی حقوق زنان و کودکان و اقلیت‌ها در چارچوب ارزش‌های پذیرفته‌شدۀ دینی و فرهنگی افغانستان متعهد است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده است که اکثریت مردم افغانستان مسلمان‌اند و امارت اسلامی رعایت حجاب اسلامی را در موافقت با ارزش‌های دینی ‌و فرهنگی جامعۀ افغانی و مطابق با آرمان‌های بسیاری‌ زنان افغان می‌داند. در اعلامیه تأکید شده که هیچ چیزی در مخالفت با عقیدۀ مذهبی و فرهنگی جامعۀ اسلامی تحمیل نشده است.

وزارت خارجه از کشورهای جهان خواسته است که با درک درست واقعیت‌های عینی افغانستان به ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم این کشور احترام بگذارند و‌ براساس گزارش‌های «مغرض و مخرب بعضی رسانه‌ها و بر بنیاد تبلیغات مخالفان امارت اسلامی» قضاوت نکنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه، سوم جوزا با پخش اعلامیۀ مشترک خواهان عقب‌نشینی فوری امارت اسلامی از سیاست‌ها و اقدامات محدودکنندۀ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان، شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آنان در این اعلامیه نگرانی‌شان را در پیوند به نقض فزایندۀ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان از سوی امارت اسلامی، از جمله محدودیت دست‌رسی به آموزش، اشتغال و آزادی رفت‌وآمد ابراز کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل دستور‌ تازۀ امارت اسلامی دربارۀ پوشش صورت زنان را نگران‌کننده خوانده و افزودند که وضع محدودیت‌ها در تضاد با انتظارات جامعۀ ‌‌جهانی و تعهدات امارت اسلامی به مردم افغانستان است. آنان هم‌چنان خواهان بازگشایی مکتب‌ها به‌‌روی تمامی دختران شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: