یان ایگلند، دبیرکل هیئت ناروی برای مهاجران (ان‌آرسی)، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از تازه‌ترین دیدار و گفت‌وگوهایش با مقام‌های امارت اسلامی، امیدوار شده تا کارمندان زن این نهاد دوباره به کار برگردند.

آقای ایگلند، در دومین سفرش به افغانستان، با مقام‌های امارت اسلامی در کندهار و کابل دیدار کرده است.

دبیرکل هیئت ناروی برای مهاجران، می‌گوید که عدم حضور کارمندان زن این نهاد، از ارائه‌ی فعالیت‌های مهم این سازمان جلوگیری کرده‌ است. ایگلند می‌افزاید که شواری پناهندگان ناروی، تنها با وجود کارمندان زن، می‌تواند به زنان و کودکان نیازمند کمک‌رسانی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی آقای ایگلند، هیئت ناروی برای مهاجران، به فعالیت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد؛ زیرا ۲۸ میلیون تن در این کشور نیازمند کمک است.

پیش از این، گزارش‌هایی به نقل از دبیرکل هیئت ناروی برای مهاجران نشر شده بود که گویا امارت اسلامی، روی یک کارشیوه برای بازگشت دوباره‌ی زنان به کار در نهاد‌های غیردولتی کار می‌کند؛ اما مسئولان وزارت اقتصاد، در باره‌ی این کارشیوه به سلام‌وطندار جزئیاتی نمی‌دهند و از کار روی چنین طرحی، اظهار بی‌خبری می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن در افغانستان، با تردید در مورد تغییر روی‌کرد امارت اسلامی در باره‌ی حقوق زنان، می‌گویند که تغییر این روی‌کرد، مستلزم تفاهم جهان با امارت اسلامی است.

ثریا پیکان، از فعالان حقوق زن، می‌گوید که حکومت باید با مردم به تفاهم برسد و زنان به عنوان بخشی از جامعه، از حق کار و آموزش برخوردار شوند.

گفتنی ا‌ست که از زمان به‌‌قدرت‌رسیدن امارت اسلامی، محدویت‌های زیادی بر زنان وضع شده و حکومت، برخلاف خواست‌های جهانی همواره این محدودیت‌ها را افزایش داده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: