Asset 1SWN

سلام وطندار

«صالح در پی خاموش‌کردن صدای کسانی‌ست که از کشته‌شدن غیرنظامیان خبر می‌دهند»

Saleh 1

دیدبان حقوق بشر در واکنش به گفته‌های امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری مبنی بر این‌که با نشرکننده‌گان تلفات غیرنظامیان در حملۀ هوایی در تخار برخورد قانونی خواهد شد می‌گوید، دولت افغانستان باید به آزادی بیان حرمت بگذارد.

این نهاد روز گذشته، پنج‌شنبه اول عقرب/آبان، با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید که آقای صالح دستور بازداشت افرادی را که از تلفات غیرنظامیان در این حمله گزارش داده‌ بودند، صادر کرده است.

دیدبان حقوق بشر تأکید می‌کند و می‌گوید، دولت افغانستان هر چه زودتر کسانی‌ را که به این دستور بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

در این اعلامیه به نقل از پاتریشیا گاسمن، مدیر آسیایی دیدبان حقوق بشر آمده است که امرالله صالح در تلاش خاموش‌کردن صدای کسانی‌ست که از کشته‌شدن غیرنظامیان در ولایت تخار گزارش داده بودند.

مدیر آسیایی دیدبان حقوق بشر  خواستار یک تحقیق دقیق و بی‌طرفانه در بارۀ حملۀ هوایی نیروهای دولتی در تخار شده است.

 روز گذشته مسئولان محلی تخار گفتند که در نتیجۀ حملۀ هوایی نیروهای دولتی بر یک مدرسه در این ولایت، ۱۲ کودک به شمول دختر و پسر جان باخته‌اند.

محمدجواد هجری، سخنگوی والی تخار به سلام‌وطندار گفت، این حملۀ هوایی توسط نیروهای ارتش به گونۀ اشتباهی در منطقۀ «هزاره قرلق» ولسوالی بهارک این ولایت صورت گرفته است. او هم‌چنان گفته بود که در این حمله ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری خبر کشته‌شدن کودکان در این حملۀ هوایی را بی‌بنیاد خواند. آقای صالح در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشت، آن‌هایی که نیروهای امنیتی را یک روز پیش به خاک و خون کشانیده بودند، در این حمله کشته شده‌اند.

او افزوده بود با کسانی که شایعه را سرخط ساخته‌اند برخورد قانونی خواهد شد.

روز گذشته وزارت دفاع اعلام کرد که در این حملۀ هوایی طالبان هدف قرار گرفته‌اند. این وزارت افزوده بود که یک هیأت با صلاحیت برای بررسی ادعای کشته‌شدن غیرنظامیان و کودکان در  حمله در تخار تعیین شده است.

پس از حملۀ مرگبار سه‌شنبه شب طالبان بر نیروهای امنیتی در ولسوالی بهارک، نیروهای هوایی در این ولسوالی عملیات هوایی راه‌اندازی کرده‌اند.

در حملۀ طالبان در بهارک بیش از ۵۰ نیروی امنیتی به شمول آمر امنیت فرماندهی پولیس تخار کشته شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام