رهبران عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی در هفته‌های پسین از تماس با جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا خودداری کرده‌اند؛ زیرا آمریکا و متحدانش در پی مهار افزایش بهای انرژی‌ هستند که از حملۀ روسیه به اوکراین ناشی می‌شود.

براساس گزارش روزنامۀ وال‌استریت ژورنال و به نقل از مقام‌های آمریکایی و خاورمیانه، محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و شیخ محمد بن زاید آلنهیان، ولیعهد امارات متحدۀ عربی به درخواست‌های آمریکا برای گفت‌وگو با بایدن پاسخ ندادند. به گفتۀ یک مقام آمریکایی، برنامه‌یی برای گفت‌وگوی بایدن و شاهزاده محمد بن سلمان برنامه‌ریزی شده بود؛ اما این تماس انجام نشد.

هفتۀ گذشته اوپک + که شامل روسیه نیز می‌شود، علی‌رغم درخواست غرب، افزایش قیمت محصولات نفتی را رد کرد. با این حال، گزارش‌ها از ارتباط سرد میان ایالات متحدۀ آمریکا و عربستان سعودی در حالی پخش می‌شود که دولت بایدن از ممنوع‌کردن رسمی واردات نفت روسیه در روز سه‌شنبه، به‌دنبال افزایش عرضۀ نفت بوده است که این امر بهای یک بُشکه نفت را به ۱۳۰ دالر رساند و این قیمت در ۱۴ سال گذشته بی‌پیشینه بوده است.

با این همه، آمریکا پس از سال‌ها با ونزویلا، یکی از متحدان روسیه و بزرگ‌ترین دارندۀ نفت جهان روابط دیپلماتیک برقرار کرد. رابطۀ عربستان سعودی و آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری بایدن و در مورد سیاست آمریکا در منطقۀ خلیج فارس به سردی گراییده است. موضوع‌هایی مانند احیای توافق‌نامۀ هسته‌یی ایران، عدم پشتی‌بانی آمریکا از مداخلۀ عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن و رد افزودن حوثی‌ها به فهرست تروریستی آمریکا، رد هم‌کاری آمریکا در برنامۀ هسته‌یی غیرنظامی سعودی و مصونیت قانونی شاهزاده محمد بن سلمان دربارۀ قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل سعودی در استانبول ترکیه از موضوع‌هایی بوده‌اند که سبب سردی روابط دو کشور شده است.

بایدن در دوران پیکارهای انتخاباتی خود قول داده بود که در صورت رسیدن به قدرت با پادشاه سعودی به‌عنوان یک کشور «منفور» رفتار خواهد کرد و افزوده بود که «در دولت فعلی عربستان سعودی ارزش‌های اجتماعی خیلی کمی وجود دارد.»

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در اوایل هفتۀ جاری گفت که برنامه‌یی برای گفت‌وگوی بایدن و شاهزاده محمد بن سلمان به‌زودی متصور نیست و هیچ برنامه‌یی برای سفر رئیس‌جمهور بایدن به ریاض وجود ندارد.

یوسف القطیبه، سفیر امارات متحدۀ عربی در آمریکا، روابط تیره میان دو کشور را تأیید کرده و گفته است: «امروز ما در مرحلۀ گذراندن یک آزمون استرس هستیم، اما من مطمئنم ما از این مرحله عبور خواهیم کرد و جایی بهتری خواهیم رسید.» این کشور حاشیۀ خلیج فارس تنها کشوری‌ست که برای تعادل بازار نفت ظرفیت تولید نفت بیش‌تر را دارد.

مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا گزارش دادند که به نماینده‌گی از آمریکا در هفته‌های پسین به ریاض و ابوظبی سفر کرده بودند. با این حال، نشریۀ ژورنال گزارش داده که رئیس‌جمهور بایدن در ۹ فبروری سال جاری با شاه سلمان گفت‌وگوی تلفنی کرده است. در این گفت‌وگو آنان بر مشارکت راهبردی اقتصادی کشورهای خود تأکید کردند. وزارت خارجۀ امارات متحدۀ عربی اعلام کرد که تماس تلفنی بایدن و شیخ محمد بن زاید آلنهیان دوباره برنامه‌ریزی خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: