پس از آن‌که یک گروه راست افراطی و ضد مهاجر در سویدن نسخه‌یی از قرآن را سوزاند، درگیری‌ها در شهرهای این کشور آغاز شد و این درگیری‌ها وارد چهارمین روز شده است. رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که سه تن در شهر شرقی نورکوپینگ هنگامی زخمی شدند که پولیس آغاز به شلیک هشدار بر تخریب‌کننده‌گان کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، چندین موتر به آتش کشیده شده است و دست‌کم ۱۷ تن نیز بازداشت شده‌اند. روز شنبه در جریان راه‌پیمایی گروه‌های راست افراطی در شهر جنوبی مالمو، چندین موتر از جمله یک بس به آتش کشیده شد. دولت‌های عراق و ایران پیش از این نماینده‌گان سویدن را احضار و در مورد به آتش‌کشیده‌شدن قرآن اعتراض کردند.

راسموس پلودان، افراطی‌یی سویدی_دانمارکی که گروه «استرام کورس» از گروه‌های افراطی را رهبری می‌کند، گفت که او مقدس‌ترین کتاب مسلمانان را به آتش کشیده است و این کار را دوباره تکرار خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در ناآرامی‌های روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه در محل‌هایی که گروه‌های راست افراطی برنامه‌ریزی داشتند از جمله در حومۀ شهر استهکلم و شهرهای لینکوپینگ و نورکوپینگ، دست‌کم ۱۶ افسر پولیس زخمی و چندین واسطۀ نقلیۀ پولیس تخریب شده است.

پلودان تهدید کرده است که راه‌پیمایی دیگری را روز یک‌شنبه در شهر نورکوپینگ راه‌اندازی می‌کند. پولیس با پخش بیانیه‌یی گفته است پس از این‌که مورد حمله قرار گرفتند، گلوله‌های هشداری شلیک کردند که به‌نظر می‌رسد سه تن را زخمی کرده است.

اندریس تورن برگ، رئیس پولیس سویدن، روز شنبه در بیانیه‌یی گفت که راه‌پیمایان در برابر زنده‌گی افسران پولیس بی‌تفاوتی نشان دادند: «ما پیش از این شاهد خشونت و تخریب بوده‌ایم؛ اما این یکی متفاوت بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اعتراض‌ها علیه برنامه‌های گروه «استرام کورس‌» برای سوزاندن قرآن پیش از این در سویدن به خشونت کشیده شده بود. معترضان در سال ۲۰۲۰ موترها را به آتش کشیدند و در درگیری‌های شهر مالمو به مغازه‌ها آسیب وارد کرد.

پلودان که در سال ۲۰۲۰ به‌دلیل ارتکاب جرم از جمله نژادپرستی برای یک ماه در دانمارک زندانی شد، تلاش کرده بود تا برنامه‌های مشابهی قرآن‌سوزی را در دیگر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و بلجیم عملی کند.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: