شماری از باشندگان ولسوالی بهسود میدان‌وردک، با نگرانی از وضعیت صحی در این ولایت، می‌گویند که به دلیل کم‌بود امکانات درمانی، دارو، پزشک متخصص زن و کارمندان صحی در مرکز درمانی این ولسوالی، بیماران و بیمارداران با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند.

احمدجواد، باشنده‌ی ولسوالی بهسود، می‌گوید در این ولسوالی تنها یک مرکز درمانی وجود دارد که هیچ خدماتی ارائه نمی‌کند. او از وزارت صحت عامه و نهادهای بین‌المللی می‌خواهد که خدمات درمانی خود را در ولسوالی بهسود، افزایش دهند و به مشکلات صحی باشندگان این ولسوالی، رسیدگی کنند. احمدجواد، می‌افزاید: «داکترانش/پزشکانش حتا نمی‌توانند آمپول بزنند. در این درمان‌گاه یک داکتر مرد و یک داکتر زن کار می‌کنند. برای بسیاری از بیماران باید از بازار دوا/دارو آورده شود؛ زیرا در درمان‌گاه دوا وجود ندارد و مردم توانایی خرید دوا را ندارند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

هم‌اکنون شهروندان در ولایت‌های مختلف از جمله میدان‌وردک، به امکانات درمانی کافی دست‌رسی ندارند و ناچار اند مسیرهای طولانی را طی و برای درمان بیماران شان، به دیگر ولایت‌ها سفر کنند. حفیظ‌الله تسل، دیگر باشنده‌ی میدان‌وردک، نیز می‌گوید که مشکل کم‌بود پزشک و دارو در ولسوالی‌های دوردست این ولایت نسبت به گذشته دو برابر شده است و بسیاری از خانواده‌ها، بیماران شان را برای درمان به میدان‌شهر یا کابل می‌برند. او از حکومت می‌خواهد که برای حل مشکلات صحی، شفاخانه‌های پیش‌رفته و مجهز را در هر ولسوالی میدان‌وردک از جمله بهسود، سیدآباد و چک، فعال کند. حفیظ‌الله، می‌گوید: «مردم در ولسوالی‌ها و روستاهای دوردست میدان‌وردک به خدمات صحی دست‌رسی کامل ندارند. مردم عادی و بیماران با مشکلات زیادی روبه‌رو اند. کم‌بود دارو و داکتر متخصص زن و خرابی جاده‌ها، از عامل‌هایی اند که باشندگان این ولایت را با مشکلات روبه‌رو کرده است.»

با این حال، مسئولان محلی در میدان‌وردک، می‌گویند که ارائه‌ی خدمات درمانی در میدان‌شهر و ولسوالی‌های این ولایت، نسبت به گذشته افزایش یافته و در تمام درمان‌گاه‌های ولسوالی‌های میدان‌وردک، پزشکان زن و دارو موجود است. آنان تأکید می‌کنند که تلاش دارند با هم‌آهنگی وزارت صحت عامه و هم‌کاری شماری از خانواده‌ها و نهادهای بین‌المللی، خدمات درمانی را در ولسوالی‌ها و مناطق دوردست میدان‌وردک، افزایش دهند. وحیدالله سروری، سخن‌گوی والی میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در تمام ولسوالی‌ها و روستاها، مرکزهای صحی فعال اند. ما و بیماران، هیچ مشکلی نداریم. در تمام شفاخانه‌های ولسوالی‌ها داکتران زن و دارو وجود دارد. اگر مشکلی یافت شود، تلاش می‌کنیم بدون معطلی آن را حل کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که باشندگان شماری از ولسوالی‌های ولایت‌های هم‌جوار میدان‌وردک مانند لوگر و غزنی، نیز از نبود پزشکان متخصص زن و روبه‌روبودن بیماران زن با مشکلات بسیار در این ولسوالی‌ها، گلایه دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: