شماری از باشندگان ساحه‌ی «پنج‌صدفامیلی» در مربوطات ناحیه‌ی پانزدهم شهر کابل که برای پرداخت پول صرفیه‌ی آب ‌شان به یکی از شرکت‌های آب‌رسانی خصوصی در این ساحه آمده ‌اند، از عرضه‌نشدن آب کافی از سوی این شرکت شکایت دارند.

آنان می‌گویند با این که هر خانواده برای نل‌دوانی ۲۵ هزار افغانی به این شرکت آب‌رسانی پرداخته اند و به گونه‌ی ماهوار نیز پول صرفیه‌ی آب را می‌پردازند؛ اما آب مورد نیاز شان از سوی این شرکت فراهم نمی‌شود.

آنان می‌افزایند که این روزها، برای رفع نیازهای روزمره‌ی شان مجبور اند از آب باران استفاده کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

فضل‌الله، باشنده‌ی ساحه‌ی «پنج‌صدفامیلی»، می‌گوید: «بیش از ۸۰ درصد مردم با مشکلات نبود آب روبه‌رو اند، دو شرکت است، ماهانه یک تا دو بار آب را رها می‌کنند. برای حل این مشکل زیاد کوشش کردیم؛ اما نتیجه نداد، کسی جواب مثبت نمی‌دهد و بهانه‌گیری می‌کنند.»

شاه‌پور، دیگر باشنده‌ی ساحه‌ی «پنج‌صدفامیلی»، نیز می‌گوید: «این جا در کوه زندگی می‌کنیم، اگر آب نباشد، بسیار مشکل است، زندگی ما بسیار با مشکل پیش می‌رود، هر ماه پول هم پرداخت می‌کنیم.»

باشندگان کابل هم‌چنان، از کیفیت پایین آب‌های مصرفی که گاه‌گاهی از سوی شرکت‌ها برای شان ارائه می‌شود، نیز شکایت دارند.

محمدادریس یحیا‌زاده، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «باید هفته‌ی یک بار آب رها شود، اگر هفته‌ی یک‌ بار آب رها شود، به مردم کفایت می‌کند؛ آبی هم که می‌آید، شور است و به نوشیدن و چای اصلاً استفاده نمی‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، مسئولان وزارت انرژی و آب، به سلام‌وطندار بر حل این معضل باشندگان ساحه‌ی پنج‌صدفامیلی اطمینان می‌دهند.

عمار مموزی، رییس آبیاری و آب‌رسانی وزارت انرژی و آب، می‌گوید: «در ساحه‌ی پنج‌صدفامیلی شرکتی به‌ نام طبیعت آزاد فعالیت می‌کند و این شرکت تا کنون از ما اسناد قانونی فعالیت را هم نگرفته ‌است. ما مسئولان این شرکت را به شرکت می‌خواهیم تا در کنار قانونی‌سازی مجوز فعالیتش، مطابق تعهداتی که به مردم سپرده‌ است، باید ارائه‌ی خدمات کند و فعالیتش زیر نظارت تیم نظارتی ما قرار گیرد.»

این در حالی است که در سال‌های پسین، عمق آب‌های زیرزمینی کابل به گونه‌ی نگران‌کننده‌ای پایین رفته‌ و میزان دست‌رسی پایتخت‌نشینان به آب آشامیدنی کاهش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: