با افزایش رویدادهای ترافیکی در شاه‌راه کابل–جلال‌آباد و پخش خبرهای تلفات ناشی از این رویدادها در رسانه‌ها، باشندگان ولایت‌های شرقی از جمله لغمان و ننگرهار، با راه‌اندازی کارزاری در شبکه‌های اجتماعی، خواستار تکمیل‌شدن کار ساخت جاده‌ی دوم کابل-جلال‌آباد شده‌ اند. آنان، در شبکه‌های اجتماعی عکس‌های جوانانی را هم‌رسانی کرده که تنها در دو هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی رویدادهای ترافیکی در شاه‌راه کابل–جلال‌آباد جان داده اند.

یکی از این افراد روح‌الله، باشنده‌ی لغمان است که می‌گوید در یک هفته‌ی گذشته سه تن از باشندگان این ولایت در نتیجه‌ی رویدادهای ترافیکی در شاه‌راه کابل-جلال‌آباد جان باخته اند. او، از امارت اسلامی می‌خواهد که از این گونه رویدادهای دل‌خراش جلوگیری کند و تنها راه جلوگیری از این رویدادها نیز، تکمیل کار ساخت جاده‌ی دوم این شاه‌راه است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

روح‌الله می‌‌افزاید: «پس از قربانیان جنگ گذشته، اکنون بسیاری افراد قربانی رویدادهای ترافیکی می‌شوند. حکومت باید به این مشکل توجه جدی کند. مسیر بدیل این جاده، ساخت جاده‌ی دوم کابل-جلال‌آباد است و حکومت به هر قیمتی که باشد، باید کار ساخت این جاده را تکمیل کند.»

در همین حال، ضمیر، باشنده‌ی ننگرهار، می‌گوید که اگر جاده‌ی دوم کابل-جلال‌آباد ساخته شود، از یک سو رویدادهای ترافیکی کاهش می‌یابد و از سوی دیگر از خرابی جاده جلوگیری خواهد شد. او، می‌افزاید: «جاده‌ی فعلی تنگ است که برای جمعیت بسیار کم ساخته شده است، اما هم‌اکنون روزانه هزاران موتر در آن رفت‌و‌آمد می‌کنند. نیاز است حکومت جاده‌ی دوم را بسازد. اگر این کار انجام نشود، ما هر روز شاهد رویدادهای ترافیکی خواهیم بود.»

از سوی دیگر، شماری از فعالان، می‌گویند که پلیس ترافیک نباید به رانندگان غیرحرفه‌ای و فاقد جواز رانندگی، اجازه‌ی رفت‌وآمد را بدهد.

سیدیحیا سادات، فعال امور اجتماعی در ننگرهار، می‌گوید: «پس از جنگ‌های خونین گذشته، اکنون بسیاری از مردم در نتیجه‌ی رویدادهای ترافیکی کشته می‌شوند که اخیراً در شاه‌راه کابل-جلال‌آباد شاهد آن بودیم. حکومت باید اقدامات فوری در این زمینه روی دست گیرد. بیش‌تر وقت‌ها در شاه‌راه کابل-جلال‌آباد رویدادهای ترافیکی رخ می‌دهد. امارت اسلامی برای جلوگیری از این رویدادها، باید پروژه‌ی ساخت جاده‌ی دوم کابل-جلال‌آباد را اجرایی کند.»

با این حال، یارمحمد محمد، رییس فواید عامه‌ی ننگرهار، می‌گوید که درخواست ساخت جاده‌ی دوم کابل-جلال‌آباد را با وزارت فواید عامه در میان گذاشته و آن‌ها نیز اطمینان داده اند که کار ساخت این جاده به زودی از سر گرفته خواهد شد. «دفتر ولایتی، وزارت فواید عامه و ریاست ما، همه با هم کار می‌کنند تا کار ساخت این جاده از سر آغاز شود و وزارت نیز به ما اطمینان داده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

کار ساخت جاده‌ی دوم کابل–جلال‌آباد، در سال ۲۰۱۲ با هزینه‌ی ۱۱۱ میلیون دالر از سوی بانک انکشاف آسیایی تصویب و کار ساخت آن به طور رسمی آغاز شد؛ اما با گذشت ۱۳ سال، کار ساخت این جاده هنوز تکمیل نشده است.

این جاده با طول ۱۵۰ کیلومتر از ولسوالی‌های سرخ‌رود، شیرزاد، خوگیانی و حصارک ننگرهار می‌گذرد و با گذر از ولسوالی‌های سروبی، خاک جبار و بگرامی، به شهر کابل می‌رسد. این جاده تنها برای تردد وسایط باری سنگین در نظر گرفته شده است که با ساخت آن رفت‌وآمد موترها در شاه‌راه کابل-جلال‌آباد کاهش می‌یابد و از رویدادهای ترافیکی نیز جلوگیری خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: