شماری از باشندگان کابل، از افزایش کرایه‌ی خانه‌ها گلایه دارند و می‌گویند که کرایه‌ی خانه‌ها در آغاز حکومت امارت اسلامی کاهش یافته بود؛ اما اکنون مالکان خانه‌ها کرایه را دوباره افزایش داده اند.

روینا که با همسر و تنها فرزندش در ناحیه‌ی هشتم شهر کابل در یک خانه‌ی کرایی زندگی می‌کند، می‌گوید که در آغاز حکومت امارت اسلامی، هفت هزار افغانی کرایه پرداخت می‌کرد؛ اما اکنون صاحب بلاک، کرایه را به نه هزار افغانی افزایش داده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «هر جای بروی، کرایه‌ی خانه‌ی دواتاقه از ۱۲ هزار افغانی کم نیست، بلاک‌ها هم چندان بلاک نمی‌باشد. سابق من هفت هزار کرایه می‌دادم، حالا نه هزار می‌دهم و این که نفرها از ولایت‌ها و ایران آمده، دوباره کرایه‌ی خانه‌ها بلند رفته است.»

نسیم محسنی، باشنده‌‌ی منطقه‌ی «کارته‌ ۴» شهر کابل، نیز می‌گوید که صاحب خانه‌اش کرایه را از ۲۵۰ دالر به ۳۶۰ دالر افزایش داده است و او مجبور شده خانه را تخلیه کند.

او می‌افزاید: «در منطقه‌ی کارته ۴ قیمت خانه‌ها بیش از حد زیاد است؛ سه‌اتاقه ۳۶۰ دالر است. در اول امارت چهاراتاقه را با تمام خدمات ۲۵۰ دالر می‌دادیم و حالا قیمت بلند رفته و مجبور شدیم از آن جا برآییم.»

قسیم، باشنده‌ی ناحیه‌ی دوازدهم شهر کابل که در خانه‌ی کرایی زندگی می‌کند، از شهرداری کابل می‌خواهد که برای خانه‌های کرایی نرخ‌نامه تعیین کند.

او می‌گوید: «در زمان جمهوری، هشت هزار کرایه می‌دادیم. وقتی امارت آمد، شش هزار شد و حالا پس بلند شده است. از شاروالی/شهرداری کابل می‌خواهیم که جلو این را بگیرد و به خانه‌ها قیمت بگذارد تا نظر به او و یک نرخ مناسب مردم خانه را به کرایه بگیرند.»

در همین حال، مالکان شماری از دفترهای رهنمای معاملات نیز افزایش کرایه‌‌ی خانه‌ها را تأیید می‌کنند.

شهاب که در شهرنو کابل در بخش معاملات املاک کار می‌کند، می‌گوید که بازگشت دوباره‌ی مهاجران افغان و کوچیدن باشندگان ولایت‌ها به شهر کابل، سبب افزایش کرایه‌ی خانه‌ها شده است.

او می‌افزاید: «دلیل اصلی آن، در اوایل حکومت امارت اسلامی همه کارمندان سابق در دولت افغانستان از افغانستان رفتند؛ اما با گذشت یک سال دوباره به افغانستان آمدند. این‌ها به خانهی کرایی ضرورت دارند و به همین دلیل، کرایهی خانه‌ها بلند رفته است. کارمندان جدید امارت هم به کابل آمدند و کرایهی خانه‌ها در کابل بلند رفت.»

باشندگان کابل از شهرداری کابل، می‌خواهند که برای کنترل افزایش کرایه‌‌ی خانه‌ها نرخ‌نامه تعیین کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، نعمت‌الله بارکزی، مشاور فرهنگی شهرداری کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که شهرداری نمی‌تواند برای کرایه‌ی خانه‌ها نرخ‌نامه تعیین کند. او می‌افزاید: «مسئله‌ی کرایه‌ی خانه مسئله‌ی جورآمد میان خود مردم است. ما نمی‌توانیم به مسئله‌ی‌ اجاره‌ی خانه نرخ‌نامه داشته باشیم.»

گفتنی است که کرایه‌ی خانه‌ها در مناطق مختلف کابل متفاوت است و صاحبان خانه‌ها بر اساس موقعیت مکانی آن نرخ تعیین می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: