نشر فهرست ۱۸ نوع گوشت که در ارگ ریاست‌جمهوری و ادارۀ امور استفاده می‌شود، از سوی خان‌آغا رضایی، عضو مجلس نماینده‌گان واکنش‌برانگیز شد.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و شهروندان می‌گویند، ارگ ریاست‌جمهوری و ادارۀ امور در حالی ۱۸ نوع گوشت می‌خورند که سربازان در سنگرها نانی برای خوردن ندارند و آموزگاران معاش ناچیزشان را سر وقت دریافت نمی‌کنند.

دو هفتۀ پیش، خان‌آغا رضایی، رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی این مجلس گفت که کارمندان ریاست‌جمهوری و ادارۀ امور ۱۸ نوع گوشت مصرف می‌کنند و تنها بالغ بر ۳۰ میلیون دالر مصرف سالانۀ ترکاری ریاست‌جمهوری است.

آقای رضایی روز گذشته اسناد تدارکاتی این قرارداد را در صفحۀ توییترش منتشر کرد و این افشاگری در چند روز اخیر، سبب واکنش‌های بسیاری شده است.

جواد صادع، یکی از کاربران فیس‌بوک نوشته است، اشرف غنی ادعا داشت که وی تطبیق‌کننده و پیرو عدالت علوی و عمری است؛ اما کارکرد وی نشان می‌دهد که عدالتش حتی بدتر از عدالت یزید و ظالم‌ترین شاهان تاریخ بشر است.

یکی دیگر از کاربران فیس‌بوک نوشته است که بیش از ۱۵ سال در کابل زنده‌گی می‌کند؛ اما بیش‌تر از چهار نوع گوشت نخورده است.

مهسا هیژا، یکی دیگر از کاربران فیس‌بوک نوشته است که موضوع ۱۸ نوع گوشت به گوش یک هم‌کار الجزایری‌اش رسیده است و این خانم الجزایری پرسیده که آیا این موضوع واقعیت است یا طنز؟!

ظفرشاه رویی، خبرنگار در کابل می‌گوید، مصرف ۱۸ نوع گوشت در ارگ سبب حیرتش شده؛ زیرا این تنوع غذایی حاوی گوشت حتی در فهرست غذایی رستوران‌های پنج ستاره دیده نمی‌شود.

رویی می‌گوید: «فکر نمی‌کنم در یک هوتل پنج ستاره این‌قدر تنوع غذایی حاوی گوشت وجود داشته باشد. به هر حال توصیۀ من این است که باید کمتر گوشت استفاده شود چون مصرف زیاد گوشت باعث بی‌رحم‌شدن انسان‌ها می‌شود.»

علی یکی از باشنده‌گان کابل می‌گوید، ارگ‌نشینان در حالی ۱۸ نوع گوشت مصرف می‌کنند که سربازان در سنگرها غذایی برای خوردن ندارند و آموزگاران که مغز جامعه هستند، معاش‌شان را سر وقت دریافت نمی‌کنند.

این باشندۀ پایتخت می‌گوید، «سوال من از گوشت خوران ارگ و ادارۀ امور این است، شما یک ذره وجدان در وجودتان است یا نه؟ شما در حالی این‌قدر گوشت می‌خورید که سربازان نان خوردن ندارند و معلمان معاش‌شان را سر وقت دریافت نمی‌کنند. شما شکم پرستان از پول گدایی ۱۷ نوع گوشت و دو تُن مرچ می‌خورید؟ آیا فراموش کرده‌اید که کارمندان فقیرترین کشور جهان هستید؟»

اما کارمندان ریاست‌جمهوری با عکس‌گذاشتن از ظرف غذای‌شان و برخی‌ها با یک استاتوس فیس‌بوکی در دفاع از ارگ برخاسته‌اند.

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور یک روز پیش در فیس‌بوکش نوشت، سخنانی که دربارۀ انواع گوشت و ترکاری ارگ در صفحات مجازی نشر می‌شود، فقط یک جنگ روانی علیه ارگ است.

واکنش‌ها به نشر اسناد ۱۸ نوع گوشت در حالی شدت می‌گیرد که دو روز پیش، عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین مالیه در یک نشست خبری، یکی از عوامل برکناری‌اش را مخالفت با فهرست ۱۸ نوع گوشت ریاست‌جمهوری گفت.

اما صداقت‌الله صادق، معاون مالی و اداری واحد عملیاتی و حمایتی ریاست‌جمهوری می‌گوید که کارمندان ادارۀ امور، کارمندان ریاست دفتر، کارمندان دفتر شورای امنیت ملی و کارمندان ادارۀ عالی بازرس از سه نوع گوشت بیش‌تر مصرف نمی‌کنند.

به گفتۀ او، این سه نوع گوشت شامل گوشت گوسفند، گوساله و گوشت مرغ است. اما آقای صادق می‌گوید، «هژده نوع گوشت که گوساله با اجزای آن و کبک، فیل‌مرغ و ماهی را شامل می‌شود، مطابق قرار داد چارچوبی نظر به حکم نهُ طرزالعمل تدارکات ملی در یک بسته جمع آور شده و نظر به ضرورت در ضیافت‌ها و مهمانی‌های مقامات عالی رتبه خارجی از قرار دادری‌ها تقاضا می‌گیرد.»

اسناد تدارکاتی نشان می‌دهد که ۱۸ نوع گوشت به ارزش حداقل ۶۳ میلیون و ۹۴۰ هزار و ۵۴۰ افغانی برای منظوری به کمیسیون تدارکات ملی پیشنهاد شده است. این قرارداد قرار بوده از طریق روش باز ملی با «شرکت تجارتی نوبهار قلب آسیا لمیتد» امضا شود که مدت آن پس از منظوری قرارداد تا ختم سال مالی ۱۴۰۰ تعیین شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: