Asset 1SWN

سلام وطندار

رهنورد زریاب نویسنده نامدار افغانستان درگذشت

Zaryab 1

محمداعظم رهنورد زریاب، نویسنده پر آوازۀ افغانستان صبح امروز (جمعه، ۲۱ قوس/آذر) به سن ۷۶ ساله‌گی در کابل درگذشت. رهنورد زریاب از چندی به این‌سو به علت بیماری که داشت در شفاخانه بستری بود.

لطف‌الله نجفی‌زاده، از همکاران آقای زریاب در توییتی درگذشت او را تأیید کرده و گفته است که رهنورد زریاب در هفته‌های گذشته به کرونا مبتلا شده بود.

او در کنار نویسنده‌گی، از سال‌ها به این‌سو در تلویزیون طلوع نیوز به عنوان ویراستار کار می‌کرد. محمداعظم رهنورد زریاب، از نویسنده‌گان و رمان‌نویسان مطرح کشور در زبان فارسی بود که جامعه فرهنگی ایران، تاجیکستان و هند با آثار او آشنایی دارند.

رهنورد زریاب در سال ۱۳۲۳ در رکاخانه کابل به دنیا آمده بود. آقای زریاب دانش‌آموخته رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه کابل بود و مدرک ماستری/کارشناسی ارشد را در همین رشته از دانشگاه ویلز جنوبی از بریتانیا به دست آورده بود.

رهنورد زریاب به زبان انگلیسی تسلط داشت و در فلسفه، روانشناسی و جامعه شناسی مطالعاتی زیادی داشت.

از رهنورد زریاب ده‌ها اثر ادبی به جا مانده است. او بیش از صد داستان کوتاه و چندین رمان نوشته است که شماری از این داستان‌ها در مجموعه‌های چون آوازی از میان قرن‌ها، مرد کوهستان، دوستی از شهر دور، نقش‌ها و پندارها چاپ شده است.

فیلم‌نامۀ فیلم «اختر مسخره» نیز از آثار رهنورد زریاب است. آقای زریاب همسر سپوژمی زریاب، نویسنده نامدار دیگر افغانستان، بود و سه فرزند دارد.

رهنورد زریاب در اوایل دهۀ هفتاد خورشیدی به فرانسه مهاجرت کرد و پس از سقوط طالبان به کابل برگشت. او در کنار نویسنده‌گی به حیث رئیس انجمن نویسنده‌گان افغانستان و مدتی هم به صفت مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ کار کرده بود.

پیکر استاد رهنورد زریاب در کابل به خاک سپرده می‌شود.

واکنش‌ها به درگذشت رهنورد زریاب

رئیس‌جمهور غنی و ‌شماری از مقام‌های حکومتی با خانواده و دوستان رهنورد زریاب، نویسنده نامدار کشور که صبح امروز درگذشت، ابراز همدردی کرده‌اند.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور مرگ رهنورد زریاب را یک ضایعه بزرگ در عرصۀ ادب و فرهنگ کشور می‌خواند. آقای غنی می‌گوید که استاد رهنورد زریاب سال‌های زیادی از عمرش را به عنوان نویسنده، داستان‌نویس و فعال رسانه‌یی، ادبی و فرهنگی کشور سپری کرد و آثار ماندگار از خود به جا گذاشت.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز می‌گوید که درگذشت رهنورد زریاب، نویسنده مطرح کشور یک ضایعه بزرگ به افغانستان است.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور در توییتی گفته است که رهنورد زریاب الگوی ادبیات داستانی افغانستان بود و با آثار پرمایه و ماندگارش، هنر نویسنده‌‌گی را در کشور جایگاه رفیع‌تر بخشید.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین در پیامی درگذشت رهنورد زریاب نویسندۀ نامدار کشور، را یک ضایعه بزرگ می‌خواند و می‌گوید که استاد زریاب سالیان درازی برای رشد و غنامندی ادبیات اصیل افغانستان خدمات ارزنده و درخور ستایشی را انجام داد و ده‌ها اثر ارزش‌مند از خود به جا گذاشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام