شماری از پوست‌فروشان و تاجران پوست قره‌قل در شهر شبرغان، مرکز جوزجان، تأیید می‌کنند که بازار پوست قره‌قل در این ولایت از رونق افتاده است. به گفته‌ی آنان، پیش از این پوست قره‌قل به کشورهای فنلند و دنمارک صادر می‌شد؛ اما هم‌اکنون روند صادرات آن متوقف شده است و بازار ندارد.

آنان، می‌افزایند که بهای پوست قره‌قل از ۵۰ دالر به سه تا پنج دالر رسیده و روند صادرات آن به بیرون از کشور نیز متوقف شده است.

قدرت‌الله، یکی از پوست‌فروشان و تاجران پوست قره‌قل در جوزجان، می‌گوید که در این اواخر بازار پوست قره‌قل از رونق افتاده و به همین دلیل، زیان هنگفت مالی دیده است. به گفته‌ی او، اگر بی‌توجهی‌ها هم‌چنان ادامه یابد، این صنعت به گونه‌ی کامل از بیرون می‌رود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

قدرت‌الله، می‌افزاید: «قره‌قل فعلاً به صفر رسیده است. قبلاً ۵۰ دالر، ۴۰ دالر و ۳۰ دالر بود؛ این صنعت کلاً از بین رفت، فعلاً پنج دالر کسی نمی‌گیرد. پوست‌هایی که نشان دادم، پوست‌هایی است که به دست جلاب‌ها مانده است و به خارج نمی‌رود.»

نظام‌الدین، یکی دیگر از پوست‌فروشان و تاجران پوست قره‌قل در جوزجان، می‌گوید که در انبارهای بزرگ این ولایت پوست قره‌قل ذخیره است و به دلیل نبود بازار و بهای ارزان، پوست‌فروشان و تاجران ملی زیان هنگفت مالی دیده اند.

او می‌افزاید: «وضعیت پوست قره‌قل فعلاً بسیار خراب و وخیم است. پوست ارزان است، تاجران همه تاوان کرده رفتند. یک تاجر مانده به نام سیدمحمد. او هم بسیار ارزان و به یک نرخ پایین می‌خرد.»

مولان بای، تاجر پوست قره‌قل در جوزجان، می‌گوید که در دو سال پسین بهای پوست قره‌قل به گونه‌ی کم‌پیشینه از رونق افتاده است و به بیرون از کشور صادر نمی‌شود.

او می‌افزاید: «امارت اسلامی کمک کند، قرضه بدهد و پوست قره‌قل را خارج کش کند. نرخ پوست گوسفند شکسته است و ما می‌خواهیم که امارت اسلامی کمک کند.»

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان، چالش‌ها در باره‌ی صنعت قره‌قل را می‌پذیرند؛ اما تأکید می‌کنند و اطمینان می‌دهند که برای حفظ نسل قره‌قل و رونق دوباره‌ی بازار آن، تلاش می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سمیع‌الله، آمر خدمات مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان، می‌گوید که برنامه‌های مهمی را به هدف رشد پوست قره‌قل در این ولایت روی دست دارند که یکی پی دیگری عملی خواهد شد.

آمر خدمات مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت جوزجان، می‌افزاید: «بازار پوست قره‌قل خیلی خراب است و به خارج از کشور نیز صادر نمی‌شود. تلاش‌ها به این است که بازار پوست قره‌قل را رونق بدهیم.»

بر اساس اطلاعاتی که پوست‌فروشان و تاجران پوست قره‌قل در جوزجان به دست می‌دهند، هم‌اکنون ۵۰ هزار جلد پوست قره‌قل در انبار‌های این ولایت ذخیره است و هر تاجر و پوست‌فروش از ۱۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار دالر نیز زیان مالی دیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: