ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، اعلام کرده است کشورش در صورتی به جنگ اوکراین پایان می‌دهد که کی‌یف چهار منطقه‌ی اوکراین را به روسیه واگذار کند و از تصمیم پیوستن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) بگذرد.

خبرگزاری رویترز، گزارش داده که پوتین این اظهارات را روز گذشته مطرح کرده و افزوده است که هر گاه کی‌یف چنین تصمیم را اعلام کند، او دستور آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای فوری را صادر خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

پوتین، افزوده است که اوکراین باید به یک کشور «غیرهسته‌ای و بی‌طرف» تبدیل شود و تحریم‌هایی که کشورهای غربی در برابر مسکو وضع کرده اند، لغو شود.

رییس‌جمهور روسیه، در بخشی از سخنان خود گفته است که اگر غرب و کی‌یف با این پیشنهاد موافقت نکنند، مسئولیت سیاسی و اخلاقی خون‌هایی که ریخته می‌شود، با آنان است.

در سوی دیگر، میخایلو پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، در واکنش به این پیشنهاد روسیه به رویترز گفته که پذیرش شرایط پوتین معادل اعتراف اوکراین به شکست است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او افزوده است: «او به اوکراین پیشنهاد می‌کند که شکست خود را بپذیرد. او به اوکراین پیشنهاد می‌کند که به گونه‌ی قانونی سرزمین‌های خود را به روسیه واگذار کند.»

ولادیمیر پوتین در حالی این پیشنهاد را ارائه کرده که رهبران ۹۰ کشور برای شرکت در نشست صلح اوکراین در سویس گردهم آمده اند و قرار است در باره‌ی راه‌های رسیدن به صلح در اوکراین گفت‌وگو کنند. روسیه اما در این نشست دعوت نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: