شماری از زندانیان و خانواده‌های آنان در بادغیس به سلام‌وطندار می‌گویند که به‌دلیل نبود مواد خوراکی در زندان مرکزی این ولایت، هر زندانی مجبور است در جریان یک شبانه‌روز از ۱۲۰ تا ۱۵۰ افغانی را خرج کند. آنان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که در این بخش توجه کنند؛ زیرا خانواده‌هایی هم وجود دارند که به‌دلیل فقر و گرسنه‌گی توان پرداخت چنین مصارف را ندارند.

محمود (نام مستعار)، یکی از زندانیان است که به تازه‌گی از زندان مرکزی بادغیس رها شده است. محمود می‌گوید که او را نیروهای امارت اسلامی در نخستین روزهای تسلط‌شان بر شهر قلعۀنو، مرکز بادغیس به اتهام دزدی بازداشت و زندانی کرده بودند. او می‌گوید، مدتی را که در زندان سپری کرد، به‌دلیل نبود غذا خانواده‌اش مجبور بود همه‌روزه از ۱۲۰ تا ۱۵۰ افغانی را برایش غذا تهیه کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

محمود می‌افزاید: «مواد خوراکی از طرف امارت نداشتیم،‌ حتی آب شیرین را هم از پول شخصی خود می‌خریدیم،‌ فقط جای بود که کسی از جای از ما پول نمی‌گرفت. کمپل و چپرکت بود، مواد خوراکی خود را همه‌گی از پول جیب خود می‌خریدند و می‌خوردند. کسی که داشت می‌خورد، کسی که نداشت نمی‌خورد. بعضی‌ها نان خشک می‌خوردند.

تلاش کردیم دیدگاه دیگر زندانیانی که در زندان مرکزی بادغیس زندانی‌اند را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما از سوی مسئولان زندان اجازۀ‌ مصاحبه برای ما داده نشد.

در همین حال، شماری از خانواده‌های زندانیان که نمی‌خواهند هویت‌شان فاش شود، از خرید غذای همه‌روزه برای زندانیان‌شان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که از ۱۵۰ تا ۲۰۰ افغانی پول مصارف شبانه‌روزی زندانیان‌شان را از جیب خود پرداخت می‌کنند. به گفتۀ آنان، امارت اسلامی به زندانیان آب و غذا نمی‌دهد. آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که به این مشکل رسیده‌گی کند و مصارف زندانیان را بپردازد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، محمدالدین، مدیر زندان مرکزی بادغیس دربارۀ مخارج شخصی زندانیان و نیز توزیع غذا برای زندانیان حرفی نمی‌زنند، اما می‌گوید که در این زندان بیش از ۵۰ تن زندانی‌اند.

از گفته‌های برخی از زندانیان و خانواده‌های آنان چنین بر می‌آید که هزینۀ ماهانۀ ۵۰ زندانی در این ولایت، به‌طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار افغانی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: