افراد دارای معلولیت در بلخ، خواهان حضور نماینده‌‌ی‌ شان در نشست سوم دوحه و دیگر نشست‌هایی که در باره‌ی سرنوشت شهروندان برگزار می‌شوند، هستند.

شماری از این افراد، امروز (دوشنبه، ۲۱ جوزا) در یک گردهم‌آیی در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گویند که حضور نماینده‌ی معلولان افغانستان در نشست سوم دوحه ضروری است و باید بتوانند از این قشر نمایندگی کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آن‌ها با انتقاد از حضورنداشتن شان در نشست‌های مختلف، می‌افزایند که افراد دارای معلولیت باید به گونه‌ی معنادار در چنین نشست‌ها حضور داشته باشند تا بتوانند خود شان در باره‌ی سرنوشت شان تصمیم بگیرند.

سیدمحمد یزدان‌پرست، یکی از افراد دارای معلولیت در بلخ، به سلام‌وطندار می‌گوید: «۱۳.۵ درصد شهروندان افغانستان را معلولین شکل می‌دهند. جایگاه معلولین، قربانی‌های اصلی جنگ در نشست دوحه با سایر نشست‌ها کجاست؟»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، الف‌خان اشکانی، یکی دیگر از افراد دارای معلولیت در بلخ، نیز بر حضور یکی از افراد دارای معلولیت در نشست‌های ملی و بین‌المللی تأکید می‌کند و می‌گوید: «روند ظرفیت‌سازی یا توان‌مندسازی برای معلولین وجود ندارد یا هم اندک است که سبب شده معلولین در جامعه به عنوان بار دوش محسوب شوند؛ در حالی که آنان می‌توانند بخشی از منابع بشری در کشور باشند.»

افراد دارای معلولیت در بلخ، در حالی خواهان حضور نماینده‌ی شان در نشست دوحه اند که قرار است سومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد، در روزهای ۱۰ و ۱۱ سرطان در دوحه‌ی قطر برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: