به دنبال تلاش‌های جهانی برای حضور و اشتراک امارت اسلامی در نشست سوم دوحه، این بار توماس نیکلاسون، نماینده‌ی ویژه‌‌ی اتحادیه‌ی‌ اروپا برای افغانستان، روز شنبه در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، بر اهمیت اشتراک امارت اسلامی در نشست سوم دوحه و مهم‌بودن این نشست تأکید کرده است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، گفته که در این دیدار امیرخان متقی با تأکید بر خواست امارت اسلامی بر تعامل مثبت و متوازن با جهان، خواهان حضور معنادار این حکومت در نشست دوحه شده است.

او افزوده است: «آقای نیکلاسون بر اهمیت اشتراک نمایندگان امارت اسلامی افغانستان در نشست سوم دوحه تأکید کرده و گفته است که در این نشست موضوع‌های مهم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. آقای متقی هم گفت که امارت اسلامی افغانستان مبتنی بر تعامل متوازن و مثبت با همه کشورهای جهان است و می‌خواهد در این نشست حضور معنادار داشته باشد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، تأکید کرده که متقی در این دیدار از اشتراک‌کردن یا اشتراک‌نکردن امارت اسلامی در نشست سوم دوحه اطمینان نداده و گفته است که در حال بررسی نحوه‌ی برگزاری این نشست اند.

با این حال، آگاهان مسائل سیاسی، تأکید دوام‌دار جهان برای حضور امارت اسلامی در نشست سوم دوحه را، نشان‌دهنده‌ی درک کشورها از امارت اسلامی به عنوان واقعیت افغانستان عنوان می‌کنند.

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که امارت اسلامی برای برداشتن بن‌بست‌های موجود فراراه پیش‌رفت‌ در افغانستان، راهی جز تعامل و هم‌آهنگی با جهان ندارد.

او می‌افزاید: «امارت اسلامی هم به این نتیجه رسیده که باید با جهان تعامل کند و این بن‌بست‌هایی که پیش روی امارت است، باید برداشته شود و پس یک نیاز متقابل و دوجانبه است بین امارت اسلامی و کشورهای غربی. موضع‌گیری‌ها و تأخیر هم برای قبولی شروط شان است.»

شفیق‌الله سادات، استاد دانش‌گاه و دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که حضور دوام‌دار امارت اسلامی در نشست‌های جهانی، سرانجام به حل چالش‌های موجود در افغانستان خواهد انجامید.

او می‌افزاید: «جهان امروز به این درک رسیده است که بدیل به امارت اسلامی وجود ندارد و این‌ها را یک واقعیت در افغانستان می‌پندارند و حضور این‌ها را در نشست‌ها از همین رو الزامی می‌دانند؛ اما هنوز هیچ طرفی به خواست‌های هم‌دیگر تمکین نکرده اند و دلیل تعلل امارت بر حضور شان همین است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

پیش‌تر رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح، در سفرش به کابل در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی از آنان برای اشتراک در نشست سوم دوحه دعوت کرد.

استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز چندی پیش در دیدار با مقام‌های امارت اسلامی، هدف از برگزاری نشست سوم دوحه را افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان به شیوه‌ی منسجم، هم‌آهنگ و ساختارمند گفته است.

گفتنی است که نشست سوم دوحه در تاریخ‌های دهم و یازدهم سرطان سال روان در دوحه‌ی قطر برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: