شماری از بیماران که برای درمان به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان مراجعه کرده اند، می‌گویند که کم‌بود قابله در این شفاخانه، ارائه‌ی خدمات صحی باکیفیت را ناممکن کرده است.

آن‌ها می‌گویند که رسیدگی به همه بیماران بخش نسایی-ولادی، از توان پنج قابله که در این شفاخانه حضور دارند، بیرون است و با دوام این وضعیت، مرگ‌ومیر مادران و نوزادان افزایش خواهد یافت.

مرجانه، باشنده‌ی جوزجان که برای درمان به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان مراجعه کرده، به سلام‌وطندار می‌گوید: «وقتی که ما به خاطر معاینه پیش داکتر به شفاخانه میریم، فقط یک یا سه داکتر است که به دلیل افزایش بیماران، نوبت نمی‌رسه.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بر اساس معلومات ریاست صحت عامه‌ی جوزجان، در کنار بیماران از ده ولسوالی این ولایت، بیماران از سرپل، فاریاب و بادغیس نیز به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان مراجعه می‌کنند؛ چیزی که باعث شده روند ارائه‌ی خدمات درمانی در بخش نسایی-ولادی، با مشکل جدی روبه‌رو شود.

گلنار، از دیگر مراجعه‌کنندگان به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، می‌گوید: «زمانی که ما میریم شفاخانه به خاطر معاینات، نه داکتر است نه قابله است؛ اگر باشد هم، توجه به مریضان نمی‌کند. داکتر یا قابله در شفاخانه سه یا چهار نفر است.»

در همین حال، ذبیح‌الله حسینی، سرپرست صحت عامه‌ی جوزجان، به سلام‌وطندار می‌گوید؛ با این که این شفاخانه‌ی مرکزی این ولایت، با امکان‌ها و تجهیزات مدرن مجهز است؛ اما کم‌بود قابله در آن، یک مشکل جدی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آقای حسینی می‌افزاید که بر اساس معیار وزارت صحت، شفاخانه‌های ولایتی، بایستی ۱۴ قابله داشته باشد، اما شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، با پنج قابله به بیماران خدمات صحی ارائه می‌کند.

این در حالی است که باشندگان جوزجان، ارائه‌ی خدمات صحی در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: