سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، روز یک‌شنبه، ۷ عقرب، در گفت‌وگو با «جیو نیوز» گفته است که مهاجران افغان فاقد مدرک‌های معتبر به شمول افراد ثبت‌شده در سازمان ملل متحد، از اول نومبر در دو مرحله از این کشور اخراج می‎‌شوند.

وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، افزوده است که اکنون امنیت در افغانستان تأمین است و دولت این کشور تصمیم دارد پس از اخراج افغان‌های فاقد مدرک‌های معتبر و مهاجران ثبت‌شده در سازمان ملل متحد، تمامی افغان‌ها را به کشور شان برگرداند و اکنون زمان آن رسیده تا افغان‌ها به خانه‌ی خود برگردند.

بوگتی، تأکید کرده است: «این اخراج‌ها در دو مرحله است؛ نخست افغان‌هایی است که غیرقانونی و بدون اسناد استند، یا کسانی که شناخت کارت پاکستان را از بازار سیاه به دست آورده اند و در مرحله‌ی بعدی افرادی ثبت‌شده در سازمان ملل متحد اند. این پروسه دو تا سه ماه جریان دارد. اکنون ثبات است، جنگ نیست و افغان‌ها باید به کشور شان برگردند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به گفته‌ی وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، از آغاز نومبر هفته‌وار دو تا سه هزار مهاجر افغان از پاکستان، اخراج می‌شوند. «این عملیات از اول نومبر آغاز می‌شود و قسمی است که در کل پاکستان، مقام‌های تمام شهرها در این عملیات سهم گرفته اند. افغان‌ها در هر جا باشند، چه در دهقانی یا دکان‌داری یا ساختمانی، همه ردیابی شده اند.»

وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، نیز گفته است که اکنون سه میلیون افغان در پاکستان اند که همه از این کشور اخراج خواهند شد.

در همین حال، شماری از مهاجران افغان که در بیش از دو سال پسین به پاکستان رفته اند؛ اما با نگرانی از تصمیم پاکستان مبنی بر اخراج افراد دارنده‌ی پرونده و ثبت سازمان ملل متحد، می‌گویند که از بازگشت به افغانستان نگرانی دارند.

نوریه (نام مستعار)، نظامی پیشین افغان و فرهاد، دیگر مهاجر افغان در پاکستان، می‌گویند که سرنوشتی ناروشنی را با این تصمیم دولت پاکستان در برابر شان می‌بینند.

نوریه می‌افزاید: «هیچ وقت پاکستان در مورد افغانستان تصمیم جدی نگرفته است، ما هم تا ثانیه‌ی صدم همین جا می‌مانیم، وضعیت ما را باید درک کنند. اگر ما در افغانستان وضعیت درست می‌داشتیم، هیچ نمی‌آمدیم، داروندار خود را همین جا مصرف کردیم.»

فرهاد نیز می‌‌گوید: «هر روز نگرانی و هراس ما زیاد می‌شود، به آینده‌ی فرزند خانواده‌ی ما نگران هستیم. بازگشت ما یک ریسک است، خواستار حوصله‌مندی پاکستان هستیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، آصفه استانکزی، فعال حقوق مهاجران، می‌گوید که اخراج مهاجران ثبت‌شده در سازمان ملل متحد در کشوری، خلاف قوانین جهانی است و پاکستان در تلاش امتیازگیری از این راه است.

او می‌افزاید: «پاکستان به دنبال امتیازگیری است، می‌خواهد از این مسئله استفاده‌ی ابزاری کند. نیاز است سازمان‌های بین‌المللی با پاکستان وارد رأی‌زنی شود.»

بر اساس گزارش‌ها، ۱.۷ میلیون مهاجر غیرقانونی افغان در پاکستان به سر می‌برند که به گفته‌ی وزیر داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، اخیراً تا ۲۰ هزار تن آن‌ها داوطلبانه به افغانستان بازگشته اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: