وزیر امور داخلۀ پاکستان روز گذشته در یک نشست خبری از نام افغانستان به‌عنوان «کشور دشمن» یاد کرده ‌است. رانا ثناءالله، وزیر امور داخلۀ پاکستان، در سخن‌رانی خود خطاب به عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور گفته است اتهام‌هایی که عمران خان به پاکستان وارد می‌کند، «حتی کشور دشمن، افغانستان وارد نکرده است.»

سخن‌رانی وزیر امور داخلۀ پاکستان و نام‌بردن از افغانستان به‌عنوان یک کشور دشمن، واکنش‌های تند شهروندان پاکستان را به هم‌راه داشته است؛ واکنش‌هایی که وزیر داخلۀ پاکستان را مجبور کرد تا دربارۀ «دشمن‌خواندن افغانستان» وضاحت دهد.

ساعاتی پس از واکنش‌ها، وزیر امور داخلۀ پاکستان در یک نوار تصویری گفت که سخنان او تحریف شده است. رانا ثناءالله گفته است: «این‌جا او [عمران خان] اتهام‌هایی به حکومت پاکستان وارد کرده است که کشور دشمن، افغانستان وارد نکرده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، اظهارات وزیر امور داخلۀ پاکستان نه‌تنها در کشورش با واکنش‌های تندی روبه‌رو شده؛ بل سخنان او در افغانستان نیز واکنش‌هایی را به هم‌راه داشته است.

آگاهان مسائل سیاسی در پیوند به سخنان وزیر داخلۀ پاکستان می‌گویند او با سخنانش ثابت کرده‌ است که کشورش با چه پیمانه دشمنی خاص با مردم افغانستان دارد.

به باور آگاهان، پاکستان هم‌واره یکی از دشمنان افغانستان بوده است و خواهد ماند. آنان با انتقاد از پاکستان می‌افزایند که عامل اصلی جنگ و وضعیت ناگوار افغانستان، همین کشور است و به امارت اسلامی پیشنهاد می‌کنند که دربارۀ موضوع افغانستان متکی به پاکستان نباشد.

سلیم پی‌گیر، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «پاکستان با ما دشمن بود و دشمن خواهد ماند، این را تمام مردم افغانستان باید بدانند.»

ابوذر خپلواک زازی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید: «در کُل اگر مشاهده کنیم، ما دو نوع دیپلماسی داریم. یکی دیپلماسی علنی است و دیگری دیپلماسی پنهان است. کشورها در شعارشان یک چیز می‌باشند؛ ولی در عمل چیزی که مناسب به منافع ملی‌شان است، آن را انجام می‌دهند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، محمدعمر داوودزی، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان، نیز در این باره واکنش داشته است. او با انتقاد از سخنان وزیر امور داخلۀ پاکستان در توییترش با گذاشتن تصویری از او، نوشته است که چنین «جانوری» نیز در پاکستان زنده‌گی می‌کند.

خواستیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

این در حالی‌ست که در پیوند به اظهارات وزیر امور داخلۀ پاکستان، از روز گذشته به این‌سو کاربران شبکه‌های اجتماعی در پاکستان و افغانستان نیز واکنش‌های تندی داشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: