روزنامۀ دان پاکستان گزارش داده است که هیأتی به رهبری وزیر تجارت این کشور به‌‌منظور گفت‌وگو با مقام‌های امارت اسلامی دربارۀ مسائل تجارت، ترانزیت و حمل‌ونقل از جمله عملیات شبانۀ مرزی برای واردات زغال‌سنگ از افغانستان، به کابل می‌آید.

براساس گزارش این رسانه، پاکستان در نظر دارد تبادلات تجاری‌اش با افغانستان را در بدل روپیۀ پاکستانی و جنس‎‌به‌جنس انجام دهد. با این حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی به سلام‌وطندار می‌گویند که کشورها بر محور منافع خود وارد تجارت با کشور دیگر می‌شوند.

آنان خواهان رعایت احتیاط و به کارگیری جدیت از سوی امارت اسلامی در برابر پاکستان‌اند. بهیر زلاند، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که امارت اسلامی باید از فرصت پیش‌آمده استفادۀ درست کند و توافق‌های تجاری با پاکستان را براساس منافع شهروندان افغانستان انجام دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «دولت ما در این قبال باید جدی باشد. طوری نشود که مواد یا صنایع افغانستان به شکلی فروخته شود که ملت از ما ناراضی باشد.»

از سویی هم، عبدالوافع نایب‌زی، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید باید در توافق‌نامه‌های تجارتی که قرار است میان پاکستان و افغانستان امضا شود، منافع دو طرف در نظر گرفته شود.

قرار بود امروز هیأتی از پاکستان به رهبری وزیر تجارت این کشور وارد کابل شود، اما مسئولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که این سفر به تأخیر، قرار است فردا صورت گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مولانا زهیر، سخنگوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که در سفر هیأت پاکستان به افغانستان، مسائل مختلف تجارت و ترانزیت به بحث گرفته می‌شود.

او می‌افزاید: «فردا یک هیأت عالی‌رتبۀ کشور پاکستان عازم افغانستان می‌شود و روی مسائل تجاری بین صنعت و تجارت و  فی‌ مابین تجارت پاکستان به بحث گرفته می‌شود که قرار ذیل است. خصوصاً موضوع‌های اپتا، موضوع‌های زغال‌سنگ، ۲۴ ساعته‌کردن خدمات بنادر و تجارت بارتر و ترانزیت.»

این نخستین سفر هیأت تجارتی پاکستان پس از تسلط امارت اسلامی، به افغانستان است. دیده شود که نتایح و دستاوردهای بیرون‌شده از این سفر چه‌قدر بر ایجاد روابط تجارتی که در آن منافع دو طرف تأمین شود، خواهد انجامید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: