احمدولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه به سلام‌وطندار می‌گوید تاجرانی که هم در افغانستان و هم در پاکستان سرگرم فعالیت‌های بازرگانی‌اند، با مشکل پرداخت مالیات در هر دو کشور روبه‌رو اند و به‌منظور تسهیل کار تاجران و پیش‌گیری از پرداخت مالیات مضاعف، هیأتی به پاکستان فرستاده شده است.

حقمل می‌افزاید که تاجران هر دو کشور باید در یک کشور مالیه پرداخت کنند و از پرداخت مالیات مضاعف باید پیش‌گیری شود. به گفتۀ او، امروز سومین روز گفت‌وگوهای هیأت افغانستان با جانب پاکستان است و امیدوار اند که این گفت‌وگوها نتیجۀ مطلوبی در پی داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که گفت‌وگوهای نخستین در این زمینه با کشورهای هند، ایران، ترکیه و امارات متحدۀ عربی نیز انجام شده؛ اما این گفت‌وگوها هنوز نهایی نشده است.

در همین حال، شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان، می‌گوید که دولت پاکستان برای پرداخت مالیات مضاعف از سوی تاجران، با شماری از کشورها قرارداد دارد. به گفتۀ او، اگر تاجران پاکستانی در افغانستان زیاد باشند، پیش‌گیری از پرداخت مالیات دوباره به سود افغانستان است و اگر تاجران افغانستان در پاکستان زیاد باشند، این موضوع به زیان افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سوی دیگر، سیف‌الدین سیحون، آگاه مسائل اقتصادی می‌گوید که اگر محصولات کالاها یک‌بار پرداخت شود، به سود هر دو کشور است؛ زیرا سود آن نه‌تنها به تاجران می‌رسد که مردم نیز پول کم‌تری بابت کالاها می‌پردازند.

گفته می‌شود که پرداخت مالیات مضاعف از سوی تاجران میان افغانستان و برخی از کشورها از جمله پاکستان از سال‌های پیش وجود داشته است. هرچند دولت پیشین در زمینۀ پیش‌گیری از پرداخت مالیات مضاعف با جانب پاکستان گفت‌وگوهایی انجام داده بود؛ اما این گفت‌وگوها نتیجه‌یی در پی نداشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: