مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور به طالبان پیشنهاد کرده است که مرحله‌های بعدی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان باید در داخل کشور به پیش‌ برده شود.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور غنی امروز (شنبه، ۲۲ قوس/آذر) در صفحۀ فیس‌بوکش نگاشته است که دولت برتری ویژه‌یی در مورد مکان گفت‌وگوها در داخل کشور ندارد و آماده است در هر منطقه‌یی که طالبان پیشنهاد کنند، به‌ شمول ساخت تأسیسات آماده‌گی لازم را بگیرد و گفت‌وگوها را به پیش ببرد.

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور می‌افزاید که با پیش‌برد گفت‌وگوها در داخل کشور، ساحۀ امنیتی ویژه و قابل اعتماد برای همه و زمینۀ نظارت و اعمال ملکیت برای مردم در روند صلح فراهم می‌شود.

محب تأکید می‌کند که با پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح در داخل کشور، گفت‌وگو‌کننده‌گان از خواست‌های مردم بهتر آگاه می‌شوند و از هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد شد.

او می‌افزاید که برای شهروندان افغانستان مهم است مرحله‌های جاری گفت‌وگوها در داخل افغانستان به پیش برده شود و به این ترتیب صلح به‌ جای شرایط خارجی‌ها از واقعیت جامعۀ افغانستانی متأثر شود و دائمی و سرتاسری باشد.

به گفتۀ محب، صلح در بیرون از کشور، صلح‌کننده‌گان را از شرایط خارجی متأثر می‌کند و تجربه‌ها نشان می‌دهد که چنین آشتی منافع شهروندان افغانستانی را تأمین نمی‌کند.

طالبان هنوز به این پیشنهاد دولت واکنشی نشان نداده‌اند.

گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در دوحه، پایتخت قطر به تاریخ ۲۲ سنبلۀ سال روان آغاز شد و هنوز جریان دارد.

هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان و طالبان چند ماه روی تهیۀ کارشیوۀ پیش‌برد گفت‌وگوها کار کردند و سرانجام با تسهیل کشور میزبان در مورد کارشیوۀ ۲۱ ماده‌یی به توافق رسیدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: