سازمان حفاظت از کودکان، می‌گوید که  ۹.۶ میلیون کودک در افغانستان به‌دلیل فروپاشی اقتصادی، خشک‌سالی جاری در این کشور و اثرات جنگ اوکراین، همه‌روز گرسنه می‌مانند.

این سازمان روز گذشته با پخش گزارشی گفته که کمک‌های غذایی فوری برای نجات جان‌ها در کوتاه‌مدت نیاز است، اما به تنهایی برای مقابله با بدترین بحران گرسنه‌گی در افغانستان کافی نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سازمان حفاظت از کودکان افزوده است که باوجود میزان قابل توجهی از کمک‌های غذایی توزیع‌شده در ماه‌های پسین به خانواده‌ها در افغانستان، ۱۹.۷ میلیون کودک و بزرگ‌سال یا حدود ۵۰ درصد از جمعیت این کشور، هنوز گرسنه‌اند و برای زنده‌ماندن نیاز به پشتی‌بانی فوری دارند. به نقل از گزارش این سازمان، تنها از ماه مارچ تا می، ۲۰ هزار تن دچار قحطی شده‌اند.

در گزارش هم‌چنان آمده است که کودکان افغانستان بار سیاست‌های جامعۀ بین‌المللی را به‌دلیل منجمدکردن دارایی‌های این کشور متحمل می‌شوند، چنان‌که فقر، بی‌کاری و بهای مواد غذایی به‌طور چشم‌گیر افزایش یافته و خانواده‌ها را ناگزیر به اقدامات ناامیدانه برای تغذیۀ فرزندان‌شان کرده است.آتنا ریبورن، مدیر ارتباطات سازمان حفاظت از کودکان، گفته است: «هر روز کارمندان خط مقدم صحی ما در حال درمان کودکانی‌اند که در مقابل چشمان ما تلف می‌شوند؛ زیرا آن‌ها فقط یک بار در روز غذا می‌خورند. کودکان در افغانستان هرگز زنده‌گی بدون درگیری را نمی‌شناسند، حالا وقت آن نیست که دنیا به کودکان افغانستان پشت کند.»

مدیر ارتباطات سازمان حفاظت از کودکان افزوده است اگرچه پیش‌بینی می‌شود که ۱۸.۹ میلیون کودک و بزرگ‌سال از جون تا نوامبر ام‌سال به کمک غذایی نیاز داشته باشند، اما بودجۀ کافی تنها برای پشتی‌بانی از ۳.۲ میلیون تن وجود دارد. به گفتۀ او، با معطوف‌شدن توجه جهان به اوکراین، امید برای رسیده‌گی به موقع به بحران گرسنه‌گی در افغانستان کاهش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، شهروندان با فقر و بحران اقتصادی روزافزون روبه‌رو اند. این وضعیت در حالی رو به وخیم‌شدن است که جهان نیز با بزرگ‌ترین بحران گرسنه‌گی دست‌وپنجه نرم می‌کند، طوری که تخمین زده می‌شود ۴۴ میلیون کودک و بزرگ‌سال در آستانۀ گرسنه‌گی در سراسر جهان قرار دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: