مسئولان وزارت تحصیلات عالی، امروز (چهارشنبه، ۴ اسد) در مراسم فراغت دانش‌جویان دانش‌گاه پولی‌تخنیک کابل، می‌گویند که برای دانش‌آموخته‌های دانش‌گاه‌های کشور، زمینه‌ی کار را در اداره‌های مختلف فراهم می‌کنند.

ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، در این مراسم می‌گوید که این وزارت تلاش می‌کند در یک تفاهم‌نامه با وزارت‌های دیگر، زمینه‌ی کار را برای دانش‌آموخته‌های دانش‌گاه‌ها در رشته‌های دل‌خواه شان فراهم کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که با کشورهای دیگر در حال گفت‌وگو اند تا برای دانش‌آموخته‌های دانش‌گاه‌ها که علاقه‌ی بیش‌تر به تحصیلات عالی در مقطع‌های کارشناسی ارشد و دکترا دارند، بورسیه‌های تحصیلی را فراهم کنند.

ندیم می‌گوید: «ما تلاش داریم برای دانش‌جویانی که از دانش‌گاه فارغ می‌شوند، زمینه‌ی کار را فراهم کنیم و در این باره با وزارت‌خانه‌های دیگر در حال گفت‌وگو هستیم که هر کس در رشته‌ی دل‌خواهش کار کند.»

در همین حال، شماری از دانش‌آموخته‌های دانش‌گاه کابل، با نگرانی از افزایش میزان بی‌کاری در افغانستان، از امارت اسلامی می‌خواهند که برای دانش‌آموخته‌های دانش‌گاه‌های کشور زمینه‌ی کار را فراهم کند.

حکمت‌الله احمدی، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی هایدورلوجی دانش‌گاه پولی‌تخنیک، می‌گوید: «سطح بی‌کاری در کشور بیش‌تر است و بیش‌تر جوانان امروز بی‌کار استند و ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که به جوانان زمینه‌ی کار فراهم شود.»

شعبان افضلی، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی جیودیزی دانش‌گاه پولی‌تخنیک، نیز می‌گوید در صورتی که به او زمینه‌ی کار فراهم نشود، ناچار خواهد شد که برای پیداکردن کار به بیرون از کشور برود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که زمینه‌ی کار را به ما فراهم کند؛ چون به همین آرزو درس خواندیم که یک روز بتوانیم مصدر خدمت به مردم ما شویم.»

گفتنی است که همه‌ساله هزاران دانش‌جو از دانش‌گاه‌های مختلف کشور مدرک فراغت به دست می‌آورند؛ اما پس از مدتی بی‌کار می‌مانند و مجبور می‌شوند برای کار به کشورهای همسایه بروند که گه‌گاهی مورد خشونت فیزیکی و روانی قرار می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: