شماری از دکان‌داران در لوگر، با گلایه از چندبرابرشدن مالیات بر آن‌ها از سوی امارت اسلامی، می‌گویند که توان پرداخت آن را ندارند.

محمدعمران، یکی از دکان‌داران در شهر پل‌علم، مرکز لوگر، با گلایه از وضعیت بازار کار می‌گوید که به دلیل کسادی کارش، توان پرداخت مالیات را ندارد. به گفته‌ی او، در شرایطی که حکومت باید به دکان‌داران دست هم‌کاری دهد، مالیات بر آنان را افزایش داده است.

او می‌افزاید: «کاروبار ما نسبت به گذشته خراب شده است. در گذشته مالیات ۱۰۰۰ افغانی بود؛ اما اکنون ۴۰۰۰ افغانی شده است. از حکومت کنونی می‌خواهیم که مالیات را کاهش دهد؛ زیرا کاروبار نیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

میرویس، یک تن دیگر از دکان‌داران در شهر پل‌علم، نیز با گلایه از افزایش مالیات، می‌گوید که مستوفیت لوگر، کارزار جمع‌آوری مالیات را در این ولایت آغاز کرده و مالیات باقی‌مانده از دوره‌ی جمهوری را نیز از بیش‌تر دکان‌داران گرفته است.

او می‌افزاید: «در شرایط کنونی ما نمی‌توانیم مالیات را تکمیل کنیم. شما نیم ساعت در این جا بودید، آیا کدام مشتری‌ای را دیدید که برای خرید آمده باشد؟ دکان کرایه دارد و مالیات خیلی افزایش یافته است. ما در گذشته ۱۲۰۰ افغانی مالیات می‌دادیم؛ اما حالا مالیات به بیش‌تر از ۴۰۰۰ افغانی رسیده است. وضعیت کار ما خراب است. اگر در بهار بهتر شود، چیزی گفته نمی‌توانم.»

با این حال، عمر منصور، سخن‌گوی والی لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که بر اساس پالیسی وزارت مالیه، همه دکان‌داران و ‌کسبه‌کاران، موظف اند به حکومت مالیات بپردازند و این روند به‌ گونه‌ی منظم جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «مستوفیت لوگر بر اساس پالیسی وزارت مالیه، از بخش‌های مختلف مالیات جمع‌آوری می‌کند. این روند به طور بسیار منظم به پیش می‌رود و مسئولیت جمع‌آوری مالیات نیز بر عهده‌ی عالمان و افراد مسلکی است. من به دکان‌داران اطمینان می‌دهم که مالیات شان برای پیش‌رفت کشور مصرف خواهد شد.»

گفتنی است که تنها باشندگان لوگر نیستند که از افزایش مالیات از سوی حکومت شکایت دارند؛ بل پیش از این در شماری از ولایت‌ها به شمول هلمند، کابل و هرات نیز شکایت‌های مشابهی مطرح شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: