شماری از دکان‌داران در هلمند شاکی‌اند و با ابراز نگرانی می‌گویند که مالیات در این ولایت نسبت به گذشته افزایش یافته و افزون بر آن، به‌دلیل افزایش بهای کالاها در مفاد فروش روزانۀ آنان ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش آمده است. آنان می‌افزایند که توان پرداخت مالیات بالا را ندارند.

مختاراحمد، یکی از دکان‌داران در هلمند، می‌گوید: «مشکلات خیلی زیاد شده و نسبت به گذشته ۹۰ درصد افزایش یافته است. دلیل آن افزایش مالیات است. درآمد ما از ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته است، در گذشته ۱۰۰ هزار افغانی فروش داشتیم، اکنون به ۱۰ تا ۲۰ هزار افغانی کاهش یافته است.»

محمدولی محمدی، یکی دیگر از دکان‌داران در هلمند، از امارت اسلامی به‌ویژه از مستوفیت این ولایت می‌خواهد که در بخش حصول و وضع مالیات با دکان‌داران و دیگر کاسبان تا حد ممکن از نرمش و تخفیف کار بگیرد؛ زیرا به گفتۀ او، مردم هم‌اکنون با مشکلات شدید اقتصادی روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌‌گوید: «همان‌طوری که به شما معلوم است، وضعیت اقتصادی مردم افغانستان در سطح بسیار پایین قرار دارد و مستوفیت هلمند از دکان‌داران زیاد مالیات می‌گیرد. امیدوارم دولت دست مردم فقیر و مظلوم را بگیرد.»

با این حال، عبدالرب حنیف نصری، مستوفی ولایت هلمند، می‌گوید که درجه‌بندی نادرست مالیات در دولت پیشین و حصول باقیات پیشین، دو عاملی‌اند که اکنون مالیات برای مردم بالا به‌نظر می‌رسد. به گفتۀ او، این روند منظم مالیات دولت است که باقیات گذشته نیز باید به دولت داده شود.

مستوفی ولایت هلمند می‌افزاید که در درجه‌بندی جدید مالیاتی سال ۱۴۰۱، کاهش بسیاری در مالیات در نظر گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این‌که آقای نصری دربارۀ درآمدهای دولت پیشین از مبلغ مشخصی نام نمی‌برد، اما می‌گوید که حصول مالیات باقی مانده و پیش‌رفت در حاکمیت دولت کنونی از عامل‌های افزایش درآمد مستوفیت هلمند در مقایسه با دولت گذشته به‌شمار می‌رود.

او می‌افزاید: «باقیات مالیات دولت گذشته زیاد بود که جمع‌آوری شد و دیگر این‌که دولت گذشته در مناطق اندکی حاکمیت داشت، اکنون این حاکمیت گسترش یافته و درآمد زیاد شده است.»

این در حالی‌ست که افزایش مالیات، افزون بر هلمند شکایت باشنده‌گان دیگر ولایت‌های کشور را نیز به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: