شماری از فرماندهان جهادی، بزرگان قوم، عالمان دین، جوانان و زنان در بامیان در یک گردهمایی هم‌زمان با برکناری وزیر دفاع، وزیر داخله، رئیس ستاد ارتش و معین ارشد امنیتی وزارت داخله، از دولت می‌خواهند که رهبری یکی از سه نهاد امنیتی کشور را برعهدۀ یک «نظامی هزاره» بسپارد.

آنان تأکید می‌کنند، در وضعیت حساس کنونی که دامنۀ جنگ روزبه‌روز در کشور گسترش‌‌ می‌یابد و طالبان با بی‌رحمی و از راه زور و درگیری ولسوالی‌ها را یکی پی دیگری تصرف کرده و دست به «ویران‌گری و غارت خانه و دارایی مردم» می‌زنند، این خواست مجاهدان و باشنده‌گان بامیان به‌جاست و دولت باید به آن توجه کند.

چهره‌های جهادی بامیان این خواست‌‌شان را در حالی مطرح می‌کنند که به گفتۀ آنان، حضور هزاره‌ها در بدنۀ نهادهای غیرنظامی کم‌رنگ و در سال‌های پسین نظامیان هزاره از نهادهای امنیتی به‌طور نظام‌مند حذف شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جوانان و فرماندهان پیشین جهادی بامیان از آماده‌گی جنگ در برابر طالبان نیز خبر می‌دهند و می‌گویند که جنگ‌افروز و جنگ‌طلب نیستند؛ بل صلح عدالت‌محور می‌خواهند. اما به گفتۀ آنان، اگر طالبان یا هر گروه تروریستی دیگر جنگ را بر آن‌ها تحمیل کنند، با تمام نیرو علیه آنان می‌جنگند و برای جنگ آماده‌گی دارند.

رسول صالح، یک تن از فرهاندهان پیشین جهادی حزب وحدت اسلامی افغانستان می‌گوید که مردم بامیان و مناطق مرکزی باید آمادۀ‌ دفاع از خود باشند؛ زیرا به باور این فرمانده پیشین جهادی، دولت برای دفاع از مردم مناطق مرکزی در برابر طالبان، هزینه نمی‌کند.

رسول صالح می‌افزاید: «از مردم می‌خواهم برای دفاع از خود آماده شوند، منتظر دولت نباشند؛ چرا که دولت توان دفاع از خود را ندارد. خانوادۀ بیش‌تر رهبران دولت در بیرون از کشور زنده‌گی می‌کنند، این رهبران برای چپاول دارایی عامۀ مردم افغانستان آمده‌اند. مردم بامیان، مردم افغانستان مرکزی و مردم عدالت‌خواه‌اند. طالب یعنی سیاهی، کشتار و خون‌ریزی. پس در برابر این سیاهی ایستاد شوید تا روشنی را از شما نگیرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

احمدی رهبر، یکی دیگر از چهره‌های جهادی می‌گوید که بامیانی‌ها به هیچ صورت نمی‌گذارند که طالبان وارد خاک این ولایت شوند و آنان در کنار نیروهای امنیتی‌شان، در برابر طالبان می‌رزمند.

عبدل دانشیار، فعال مدنی در بامیان نیز می‌گویند که اراده و احساس چهره‌های جهادی و جوانان این ولایت در وضعیت جنگی کنونی ستودنی‌ست و این خواستۀشان مبنی بر این‌که یک جوان هزاره در رأس یکی از سه نهاد امنیتی کشور گماشته شود، بر بهبود وضعیت نابسامان امنیتی کمک می‌کند.

چهره‌های جهادی، جوانان، بزرگان، عالمان دین و زنان بامیانی در پایان گردهمایی‌شان با صدور قطع‌نامۀ شش‌ ماده‌یی از دولت به صورت جدی خواهان معرفی یک جوان هزاره در رأس یکی از سه نهاد امنیتی کشور شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در یکی از ماده‌های این قطع‌نامه آمده است که دولت باید با تجهیز خیزش‌های مردمی از تجربۀ فرماندهان پیشین جهادی در نبرد علیه طالبان استفاده کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: