ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست افغا‌نستان، در واکنش به نگرانی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از بازداشت دختران و زنان به دلیل بدحجابی، گفته است که محتسبان وزارت امر به‌ معروف و نهی از منکر با دختران برخوردی نداشته اند.

آقای مجاهد، امشب (پنج‌شنبه، ۲۱ جدی) در حساب کاربری اکس خود نوشته است: «یوناما در مورد خانم‌ها در افغانستان اظهار نگرانی کرده که درست نیست.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز با پخش بیانیه‌ای از «بازداشت خودسرانه‌»ی زنان و دختران از سوی نیروهای امارت اسلامی به دلیل «بدحجابی»، ابراز نگرانی کرده است.

روزا اوتونبایوا، رییس یوناما، گفته است: «این توقیف‌ها، بدنامی بزرگی را به هم‌راه دارد که زنان را در معرض خطر بیش‌تری قرار می‌دهد.»

ذبیح‌الله مجاهد اما گفته است: «خانم‌های افغان خود شان حجاب را مراعات می‌کنند و نیاز به اعمال فشار ندارد و امربالمعروف هم، با کسی برخورد نکرده است. پروپاگندهای نشرشده در مورد حقیقت نداشت.»

در کم‌تر از دو هفته‌ی گذشته، گزارش‌هایی از بازداشت دختران و زنان از گوشه‌های مختلف کابل توسط نیروهای امارت اسلامی به دلیل بدحجابی، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالغفار فاروق، سخن‌گوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر و رییس نشرات و اطلاعات این وزارت، در ۱۴ جدی، به سلام‌وطندار گفته بود که محتسبان این وزارت روز گذشته شماری از دختران را به دلیل «بدحجابی» در کابل بازداشت کرده‌ اند. آقای فاروق، افزوده بود که پیش از بازداشت این دختران، از سوی محتسبان بارها به آن‌ها توصیه شده است.

سخن‌گوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، علت بازداشت این دختران را، پیش‌گیری از ترویج «فحشا و بدحجابی» عنوان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: