ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، گزارش دیدارهای اخیرش با مقام‌های پاکستانی را به امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در کابل ارائه کرده است.

مجاهد، می‌افزاید که سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد از این دیدارها پیامی را از جانب مقام‌های پاکستانی آورده که بر اساس آن، اسلام‌آباد خواهان برقراری روابط نیک با کابل است و تنش میان دو کشور را نمی‌خواهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی او، در این دیدارها پاکستان هم‌چنان خواستار رسیدگی به نگرانی‌هایش از سوی امارت اسلامی شده است. مجاهد، تأکید می‌کند که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با پاکستان است و اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده شود.

ذبیح‌الله مجاهد، می‌گوید: «افغانستان به موقف خود تأکید دارد و افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاکش علیه کشوری استفاده شود. مشکلاتی که آنان در خانه‌ی خود دارند، باید در آن جا حل کنند و حریم کشور ما را احترام بگذارند و بهانه‌جویی نکنند که به سود دو کشور نیست و تنش را اضافه می‌کند و البته تشویش‌های آنان در نظر گرفته می‌شود و امارت اسلامی خواهان روابط خوب میان دو کشور است.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، با نگرانی از افزایش تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان، می‌گویند که مقام‌های دو کشور باید برای حل مشکلات شان، باهم گفت‌و‌گو کنند.

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «در حالی که افغانستان و پاکستان رابطه‌ی ژرف و عمیق دارند، من فکر می‌کنم این روابط بسیار شکننده و موقتی و فوری است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عزیز استانکزی، دیگر آگاه مسائل سیاسی و نظامی، نیز می‌گوید که مقام‌های افغانستان و پاکستان برای رفع نگرانی دو کشور، باید باهم یک‌ جا کار کنند. «بهتر است که هر دو جانب با تفاهم در رابطه به مسائل حاد کنونی و هر مسئله‌ای که در میان باشد، باهم گفت‌و‌گو و تفاهم کنند.»

گفتنی است که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان پس از آن افزایش یافت که پاکستان هفته‌ی گذشته بر بخش‌هایی از ولایت‌های خوست و پکتیکا حمله‌های هوایی انجام داد و امارت اسلامی نیز در پاسخ به این حمله‌ها، مرکزهای نظامی پاکستان در امتداد خط فرضی دیورند را مورد هدف قرار داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: