ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در واکنش به خواست کشورها به ویژه امریکا مبنی بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که این خواست از سوی حکومت کنونی پذیرفتنی نیست.

سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌افزاید که بحث فراگیربودن و فراگیرنبودن حکومت امارت اسلامی، مسئله‌ی ‌داخلی افغانستان است که کشورها نباید در آن مداخله کنند.

او هم‌چنان می‌گوید: «اگر فراگیر به این معنا باشد که اقوام مختلف در حکومت جا داشته باشند، همین نظام کنونی متشکل از تمام اقوام است، همه نماینده‌های اقوام را در کابینه و حکومت‌داری داریم و ۸۰ درصد بدنه‌ی حکومت از سابق فعال است. اگر او فراگیر بوده، در این مورد ما افغان‌ها می‌فهمیم که چه کنیم. دیگر کشورها حق ندارند در امور داخلی کشور ما صحبت کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید 

سفارت امریکا برای افغانستان که از دوحه‌ی قطر فعالیت می‌کند، روز گذشته به مناسبت روز جهانی دموکراسی، بار دیگر بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانسان تأکید کرده و گفته است که شکل‌گیری حکومت فراگیر در این کشور، سبب می‌شود که صدای همه افغان‌ها شنیده شود.

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که امریکا با تکرار خواست ایجاد حکومت فراگیر، به دنبال تأمین منافع و برآوردن هدف‌هایش در افغانستان است.

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «امریکا زیر عنوان دموکراسی و ارزش‌های آن، دیگر اغراض و اهداف خود را تعقیب می‌کند. این کشور در طول تاریخ نقش جنگ‌افروز را داشته؛ اما مستقیم با شعار جنگ نیامد؛ بل با شعار دموکراسی آمده، اکنون هم در تلاش است تحت چنین شعاری و حکومت فراگیر، افراد خود را جایگزین و منافع خود را دنبال کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز در این باره می‌گوید: «امریکا در پی یک بهانه‌ی سیاسی است که بتواند از راه‌های مختلف در افغانستان حضور داشته باشد و حکومت فراگیر هم یک سناریوی تازه است که می‌خواهند افرادی را در بدنه‌ی نظام جا دهند که منافع امریکا را در سطح افغانستان برجسته کنند.»

مقام‌های بلندپایه‌ی امریکا در دو سال گذشته، بارها بر شکل‌گیری حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرده اند. پیش از این، کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، نیز گفته بود که کشورش می‌خواهد حکومت افغانستان همه‌شمول و فراگیر باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: