وزیران امور خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان به شمول روسیه، در یک بیانیه‌ی مشترک بر اهمیت ایجاد یک نظام حکمرانی فراگیر و جامع در افغانستان که منعکس‌کننده‌ی منافع تمام مردم این کشور باشد، تأکید کرده ‌اند.

در بیانیه‌ی مشترک وزیران امور خارجه‌ی چین، ایران، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان که امروز (جمعه، ۲۵ حمل) در وبسایت وزارت امور خارجه‌ی ایران پخش شده، از امارت اسلامی خواسته شده است که به حقوق اساسی بشر، از جمله حقوق تمامی گروه‌های قومی، زنان و کودکان، احترام بگذارد.

وزارت امور خارجه‌ی اوزبیکستان، نیز گفته است که در چهارمین نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان در سمرقند، در باره‌ی شرایط موجود در افغانستان، ایجاد حکومت فراگیر، فراهم‌شدن فرصت‌های کار و تحصیل برای زنان و تضمین حقوق اقلیت‌ها، بحث و گفت‌وگو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

وزیران امور خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان، در این نشست وضعیت امنیتی در افغانستان را وخیم خوانده و گفته ‌اند که هم‌کاری‌ها برای مبارزه با تروریزم و امنیت را تقویت و جبهه‌ی متحد علیه تروریزم را توسعه خواهند داد.

در بیانیه‌ی مشترک وزیران امور خارجه‌ی این کشورها، آمده است که تمام گروه‌های هراس‌افکن مستقر در افغانستان، از جمله داعش، القاعده و تحریک طالبان پاکستان، تهدید جدی برای امنیت منطقه و جهان محسوب می‌شوند.

اشتراک‌کنندگان چهارمین نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان، بر اهمیت مبارزه با تهدید مواد مخدر تأکید کرده و خواستار پشتیبانی از توسعه‌ی برنامه‌های جایگزین کشت مواد مخدر و نیز مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر شده‌ اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در بیانیه‌ آمده است که وزیران امور خارجه در این نشست نسبت به وضعیت انسانی و وضعیت وخیم اقتصادی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و برای پشتیبانی از بازسازی اقتصادی افغانستان و ادامه‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم این کشور، اعلام آمادگی کرده ‌اند. آن‌ها هم‌چنان نقش سازمان ملل متحد در فراهم‌کردن کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان را کلیدی خوانده و از جامعه‌ی جهانی خواسته اند که کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی اضطراری به مردم افغانستان را افزایش بدهند.

چهارمین نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای همسایه‌ی افغانستان، روز گذشته در شهر سمرقند اوزبیکستان برگزار شد. امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، نیز برای اشتراک در این نشست به سمرقند رفته بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: