امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، روز سه‌شنبه، ۱۱ میزان، در رأس هیئتی به دعوت رسمی چین برای شرکت در سومین نشست «ترانس هیمالیا» به آن کشور رفت. امارت اسلامی، هدف از شرکت در این نشست را، تحکیم روابط میان افغانستان، چین و منطقه می‌داند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید در این سفر تلاش خواهد شد تا در بخش‌های اقتصادی، هم‌کاری‌های بیش‌تر به میان آید.

او می‌افزاید: «هم‌چنان پیام‌رسانی خواهد شد برای اشتراک‌کنندگان این اجلاس. تلاش خواهد شد که اعتماد بیش‌تر میان کشورهای ذی‌ربط حاصل شود و هم‌چنان در بخش‌های اقتصادی، هم‌کاری بیش‌تر به میان آید. در کل یک پیام‌رسانی مثبت انجام خواهد شد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در سوی دیگر، وزارت امور خارجه، گفته است که سرپرست این وزارت در حاشیه‌ی این نشست با وزیر امور خارجه‌ی چین و نمایندگان دیگر کشورها، گفت‌وگو خواهد کرد.

سومین نشست «ترانس هیمالیا»، به روزهای چهارم و پنجم اکتبر در ایالت ژانگ شی چین برگزار و کشورهای شرکت‌کننده در این نشست، در باره‌ی هم‌کاری‌های اقتصادی، اتصال منطقه‌ای و تغییرات اکولوژیکی گفت‌وگو خواهند کرد.

با این حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی و اقتصادی، حضور افغانستان در چنین نشست‌ها را مهم می‌دانند و می‌گویند که شرکت در چنین نشست‌ها، سبب گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان و دیگر کشورها خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نیازمحمد همدرد، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «این نشست برای افغانستان مثبت تمام خواهد شد؛ چون ممکن در باره‌ی استخراج معادن و دیگر مسائل اقتصادی تفاهم انجام شود. برعلاوه، این نشست‌ها می‌تواند سبب تقویت روابط میان افغانستان و کشورهای دیگر شود؛ چون چین از کشورهای قدرت‌مند است.»

ابوذر افضلی، آگاه مسائل اقتصادی، نیز می‌گوید: «هم‌اکنون نیاز افغانستان به این است که روابط اقتصادی خود را با کشورهای منطقه مستحکم‌تر کنند. چنین نشست‌ها بیان‌گر این است که نقش این کشور در تعاملات تجاری، اقتصادی و ترانزیت منقطه‌ای و جهان بیش‌تر می‌شود.»

انجمن ترانس هیمالیا، در ۲۰۱۸ میلادی برای عمق‌بخشیدن به هم‌کاری‌های عملی میان کشورهای منطقه در باره‌ی مسائل مختلف از جمله اتصال جغرافیایی آغاز شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: