مسئولان در وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گویند که در ماه نخست سال روان میلادی، بیش‌ از یک میلیون و ۸۰ هزار تن در اثر ابتلا به بیماری‌های تنفسی به شفاخانه‌ها مراجعه کرده اند.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که به علت خشک‌سالی و نبود باران، ابتلا به بیماری‌های تنفسی نسبت به سال گذشته در میان شهروندان افزایش یافته است.

به گفته‌ی او، با این که ازدحام بیماران در شفاخانه‌ها بیش‌تر شده؛ اما رقم مرگ‌ومیر در اثر بیماری‌های تنفسی کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در ماه نخست سال جاری میلادی، بیش از یک میلیون و ۸۰ هزار تن در اثر بیماری‌های تنفسی به شفاخانه‌ها مراجعه کرده اند. ازدحام بیماران در شفاخانه‌ها بیش‌تر شده و رقم مرگ‌ومیر کاهش یافته است.»

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت، به تازگی با پخش گزارشی گفته است که در یک ماه نخست سال روان میلادی، ۳۸۳ تن در اثر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در افغانستان جان باخته اند.

حسنیه، مادری که به تازگی کودکش را به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی بستری کرده است، می‌گوید: «کودکم سینه‌بغل و در شفاخانه‌ی صحت طفل بستری است. کودک خود را به چندین شفاخانه و داکتر بردم، صحت‌یاب نشد و بالاخره به شفاخانه‌ی صحت طفل آوردم که اکنون وضعیتش خوب است.»

شیلا، مادر دیگری که برای درمان کودک بیمارش به این شفاخانه مراجعه کرده است، می‌گوید که به دلیل ازدحام بیماران تنفسی، در هر تخت، سه تا چهار کودک بستری است.

او می‌‌افزاید: «در هر بستر سه تا چهار کودک بیمار بستری است. باید برای بیماران امکانات بیش‌تر فراهم و ظرفیت این شفاخانه بلند برده شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از کارشناسان مسائل صحی، سرمای شدید، غذای نامناسب و بی‌توجهی به مسائل صحی را، از عامل‌های اصلی گسترش بیماری‌های تنفسی در میان شهروندان می‌دانند.

عارف حسن‌زی، پزشک در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، برای پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی، می‌گوید: «خانواده‌ها کودکان شان را واکسین کنند و به نوزادان شیر مادر بدهند و پس از شش ماه غذای متمم بدهند و پوشاک گرم کودکان شان را بپوشانند و آب‌وهوای اتاق را که زندگی می‌کنند، تغییر بدهند.»

بر بنیاد معلومات وزارت صحت عامه، در سال گذشته حدود هشت میلیون بیمار تنفسی در کشور ثبت شده که بیش‌تر شان کودکان زیر پنج سال بوده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: