مسئولان در وزارت معادن و پترولیم، می‌گویند که برای اجرایی‌شدن پروژه‌ی تاپی، همه آمادگی‌های فنی را گرفته اند. همایون افغان، سخن‌گوی این وزارت، ابراز امیدواری می‌کند که ترکمنستان، به زودی کار پروژه‌ی تاپی را در افغانستان، آغاز کند.

او می‌افزاید: «موفق شده‌ایم که کارهای ناتکمیل و همه مسائل امنیتی، تخنیکی/فنی و حقوقی این پروژه را تکمیل کنیم. خوش‌بین هستیم که هرچه زودتر کار این پروژه‌ی حیاتی آغاز شود.»

این در حالی است که جمعه، ۱۹ جوزا، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که طرح اجرایی‌شدن پروژه‌ی تاپی از سوی وزیر دولت و رییس گاز ترکمنستان و وزیر دولت در امور نفت پاکستان با حضور نخست‌وزیر این کشور، امضا شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او، گفته است: «تاپی یک پروژه‌ی مهم برای رفاه تمام منطقه است که از عشق‌آباد شروع و از کابل و اسلام‌آباد به سوی هند می‌گذرد. این پروژه با درنظرداشت تضمین‌های مستحکم و شرایط مورد توافق طرفین، به این منطقه کمک خواهد کرد که به گاز طبیعی دست‌رسی داشته باشد.»

با این حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که به دلیل اختلاف‌ها میان کشورهای منطقه، هنوز کار عملی پروژه‌ی تاپی در افغانستان آغاز نشده است.

سید مسعود، استاد دانش‌گاه و آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که به دلیل به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن امارت اسلامی و تنش‌های منطقه‌ای، تمویل‌کنندگان پروژه‌ی تاپی، از تمویل‌ آن سر باز می‌زنند.

او می‌افزاید: «بانک انکشافی آسیایی و مجموع آن را امریکا و جاپان ۳۳ درصد تمویل می‌کردند. به این خاطر پایپ‌لاین آلمانی شده و در رقابت‌های منطقه، گیر آمده و این سبب شده که کار پایپ‌لاین حرکت نکند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، نصیراحمد رشتیا، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، نیز تنش‌های منطقه‌ای را عامل مهمی در راستای عملی‌نشدن پروژه‌ی تاپی عنوان می‌کند.

به گفته‌ی او، «پاکستان و افغانستان، به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانند که این پروژه را تطبیق کنند و رقابت‌های خصمانه‌ی ایران، امریکا و روسیه، سبب شد که این پروژه حرکت نکند.»

تفاهم‌نامه‌ی اجرای پروژه‌ی تاپی، در سال ۱۳۹۵ میان رهبران افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند امضا شد و قرار بود تا ۱۳۹۸، این پروژه به بهره‌برداری سپرده شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: